Haberler

Sivrisinek ısırığı nedir? Sivrisinek ısırığında bulaşabilecek hastalıklar? Sivrisinek ısırığı kaşıntısı nasıl geçer?

Abone Ol

Sivrisinek, yazları daha çok görülen küçük bir böcek türüdür. Sivrisinek ısırığı nedir? Sivrisinek ısırığında bulaşabilecek hastalıklar? Sivrisinek ısırığı kaşıntısı nasıl geçer?

Sivrisinek yazları bunaltıcı havalarda çıkan, her insan bu durumdan rahatsız olur. Küçük bir hayvan türü olan sineğin, ısırığından sonra insan vücudunda ciddi zararlar verebilmekte. Sivrisinek ısırığı nedir? Sivrisinek ısırığında bulaşabilecek hastalıklar? Sivrisinek ısırıldığında oluşan kaşıntı nasıl geçer? Detaylar haberimizde...

Sivrisinek ısırığı nedir? Sivrisinek ısırığında bulaşabilecek hastalıklar? Sivrisinek ısırığı kaşıntısı nasıl geçer?

SİVRİSİNEK ISIRIĞI NEDİR

Sivrisinek ısırığı, ağızları ile insanlara zarar verip kanama yapmasına ve bu bölgedeki kan ile beslenmeleri sonrasında oluşankırmızı renkli ve kaşıntılı kabarcıklardır. Oluşan küçük yumrular genellikle birkaç gün içerisinde kendiliğinden gerileme eğilimindedir.

SİVRİSİNEK ISIRIĞINDA BULAŞABİLECEK HASTALIKLAR

  • Batı Nil Virüsü: Sivrisineğin sokması durumunda buluşabilecek viral enflasyon türüdür. Culex cinsi sivrisinekler tarafından sokulduğu zaman kişiye hemen bulaşmaz. Kirli sularda daha çok bulunan foseptiklerde üreyen bu türe ait sivrisinekler geceleri kan ile beslenirler. Ülkemizde de bulunan Culex cinsi sinek insanlara ve atlara zarar verebileceği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hastalığın bulaşıcılığıinkübasyon periyodu ya da farklı bir deyişle kuluçka süresi 2 ila 15 gün kadardır. Virüs, 50 li yaşları geçmiş kişilere daha hızlı yayılıp ölümcül olma ihtimali mevcuttur.
  • Zika Virüsü: RNA virüsü olan Zika Virüsü, Afrika da Uganda ülkesinde çıkan bir hastalık türüdür. Aedes türü sivrisinek türlerinin bulaştırdığı bu hastalık, Fetusa verdiği zararla hastalık ciddi bir boyuta çıkabilmektedir.Hastalık kan, tükürük, çeşitli vücut sıvıları ve nadiren de olsa cinsel temas yoluyla da bulaşabilmektedir.
  • Chikungunya Virüsü: Güney Amerika da daha çok bulunan bu hastalık, birkaç hafta devam eden ve eklem ağrıları yaratan bir hastalıktır.
  • Dang Humması: Tropikal bölgelerde görülen bu hastalık, yakalanıldığı zaman yüksek ateş ve enfeksiyon olarak belirtileri gösterebilir. Dang Humması ölümcül boyuta da çıkabilmektedir.

SİVRİSİNEK ISIRIĞI KAŞINTISI NASIL GEÇER

  • Kaşıntı ve kızarıklığı hafifletmenin en etkili ve kolay yöntemlerinden biri 10 dakikalık soğuk kompres uygulamaktır.
  • Sivrisinek ısırığına bir parça diş macunu sürerseniz kaşıntısı geçer ve şişkinliğini alabilir.
  • Sivrisinek ısırığı için kullanılan yaygın yöntemlerden biri de limon kolonyasıdır. Şişliğin inmesi ve mikropların dağılması için kaşıntı başladığı anda limon kolonyası ya da limon suyu sürmeniz, sivrisinek ısırığı kaşıntısını hafifletecektir.
  • Tuzlu su da mikropları öldürmede etkili bir yöntem olduğundan, kaşıntıyı geçirmek için de kullanılır. Bunun için; bir çay bardağı suya bir şeker kaşığı tuz ekleyin ve içerisinde çözülene kadar karıştırıp sivrisinek ısırığının olduğu bölgeye sürün.

Sağlık Ansiklopedisi Yaşam Haberler

Bakmadan Geçme

Rektör Güliz Moğan kimdir? İstanbul Okan Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Selman Öğüt kimdir? İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Mehmet Yazıcı kimdir? Antalya Belek Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör İsmail Boz kimdir? Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? UEFA Konferans Ligi ikili averaj mı, genel averaj mı? 30 Kasım 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Kasım Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Kasım AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Kasım Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 1 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Kasım 2023 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? 1 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title