Haber : 'Şifreli Matematik'in mucidinden hap bilgiler! Matematiğe Nasıl Çalışılır? - Haberler

Haberi Paylaş

'Şifreli Matematik'in mucidinden hap bilgiler! Matematiğe Nasıl Çalışılır?

ilandır'Şifreli Matematik'in mucidinden hap bilgiler! Matematiğe Nasıl Çalışılır?

Şifreli Matematik olarak tanınan eğitimci yazar Abdül Aziz Gürbüz, öğrencilere matematiğe nasıl çalışılacağından bahsetti.

Sosyal medyada "Şifreli Matematik" olarak tanınan Abdül Aziz Gürbüz, Ankara'da öğrencilerle bir araya geldi. "Matematik Nasıl Çalışılır" konulu söyleşi gerçekleştiren Gürbüz, sınava hazırlanan öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu.

Ezberle matematiğin yapılamayacağını vurgulayan Gürbüz, ''Ezberle matematik ve geometri asla olmaz. Olsaydı, Türkiye'deki matematik net ortalamaları çok düşük olmazdı. Her soru tipiyle ilgili özellikler ezberlemek sadece o sorunun kölesi olmak demektir. Bir konuya ait binlerce soru tipi karşınıza çıkabilir. Kural çok basit, konunun mantığını bilmek o konuyla ilgili karşınıza çıkabilecek her soruda fikir yürütmenizi sağlayacaktır'' dedi.

Konuların aşamalı şekilde sırayla çalışılması gerektiğinin çok önemli olduğunu belirten eğitimci yazar Abdül Aziz Gürbüz ''Matematik konuları arasında çok sıkı ilişkiler vardır. Bu yüzdendir ki konu sırasına uyarak çalışılması gerekir. Örneğin; matematikte üslü sayıları bilmeden köklü sayılara çalışmak yanlıştır, geometride üçgenleri çok iyi bilmeden dörtgenlere ( paralelkenar-eşkenar dörtgen-dikdörtgen-kare-deltoid-yamuk) çalışmak yanlıştır. Çünkü sınavda çıkan herhangi soruda sadece bir kazanım ölçülmemektedir, farklı konulara ait farklı kazanımlar bir arada verilerek sorular sorulabilmektedir'' açıklamasında bulundu.

Şifreli Matematik olarak tanınan ve youtubede matematik üzerine yayınlar yapan Gürbüz ''Ders videoları izlerken yazarak çalışmak önemlidir. Anlatmış olduğumuz bilgileri videoları izlerken not defterinize de yazmayı ihmal etmeyiniz. Yazma derken ekranda gördüğünüzü doğrudan deftere geçirmeyiniz, anlayarak yazınız. Böylece anlamlı ve kalıcı öğrenmeyi sağlayacaksınız'' şeklinde konuştu.

Matematikte çalışma adımlarının önemli olduğuna dikkat çeken eğitimci yazar Abdül Aziz Gürbüz, ''Herhangi konuya çalışırken, özel ders alamıyorsanız veya dershanelere gidemiyorsanız birinci aşamada ders videosu izleyerek çalışmanızı öneriyorum. İlk olarak kitaptan çalışmak konuları sizlere zormuş gibi gözüktürebilir ve konular karmaşık gelebilir. Videoları izledikten sonra ikinci aşama olarak kitaplardan aynı konuya çalışmak daha da pekişmesine yardımcı olacaktır'' dedi

Çok fazla gereksiz formüllerin öğrenmeyi zorlaştırdığını açıklayan Şifreli Matematik, ''Gereksiz hiçbir formül ezberlemezseniz matematik ve geometriyi çok rahat öğreneceksiniz. Bazen oluyor ki sizlere altı formül veriliyor, aslında bu altı formül yerine sizler bir formül bilerek hepsini halledebilirsiniz. Eğer ki işin sırrını bilmeseydiniz altı tane formülü ezberleyecek ve kafanızı karıştırabilecektiniz. Kitaplarda veya başka yerlerde bu formülleri görmeniz illaki bunları bileceğiniz anlamına kesinlikle gelmez. Bana göre bunlar gibi çok sayıda gereksiz formüller ve özellikler vardır. Ders videolarımda asla gereksiz formüllerden bahsetmiyorum, sırrını veriyorum'' dedi.

Türkiye Ankara Advertorial Haberler Haberler

Son Dakika Haberleri

title