SARS virüsü nedir? SARS coronavirüsü tedavisi nedir? SARS hastalığı belirtileri - Haberler
Haberi Paylaş

SARS virüsü nedir? SARS coronavirüsü tedavisi nedir? SARS hastalığı belirtileri

Haberler.com - Gündem
SARS virüsü nedir? SARS coronavirüsü tedavisi nedir? SARS hastalığı belirtileri

İnsan koronovirüsü çeşitlerinden SARS virüsü nedir? Coronavirüsün bir türü olan SARS, 2003 yılında ilk kez Hong Kong'da ortaya çıkmış ve neredeyse bin kişinin ölümüne neden olmuştur. Peki, SARS belirtileri neler, SARS virüsü nasıl bulaşır? SARS hastalığı bulaşma yolları neler? İşte detaylar...

SARS (Ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu), hava yoluyla bile bulaşabilen ölümcül virüs türlerindendir. Belirtileri 10 gün içerisinde baş gösteriyor. Nedeni henüz tespit edilemeyen hastalığın belli bir tedavisi de buşlunmuyor. SARS virüsünden korunma yolları haberimizde.

Ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu olan hastalığın kısaltılmışı SARS şeklindedir. SARS coronavirus olarak bilinen hastalık, 2002 - 2003 yılları arasında Hong Kong'dan tüm dünyaya yayılarak 916 kişinin ölümüne neden olmuştur. Bu hastalık ilk kez 2003 yılında Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa'da görülmüştür. Nedeni henüz bilinmese de zatürre şeklinde seyreder. Virüsün kuluçka dönemi 2 ile 7 gün arasında değişmekle birlikte 10 günü de bulabiliyor. Belirtilerin gün yüzüne çıkmasıyla hastalığın bulaşması durumu da ortaya çıkar.

Coronavirüs ile aynı özellikleri barındırdan SARS hastalığı genellikle 38 derece ateşle başlıyor. Devamında soğuk terleme, baş ağrısı, genel bir rahatsızlık hali, yaygın vücut ağrıları, kuru öksürük, boğaz ağrısı ve solunum zorluğu gibi rahatsızlıklar geliyor. Bazı durumlarda ise ağır geçen hastalıkta solunum yetmezliği ileri boyutlara gider ve bu durumda solunum cihazına ihtiyaç duyulabilir.

SARS hastalığını taşıyan kişiyle aynı evi yada ortamı paylaşan herkesin bu hastalığı kapma olasılığı çok yüksektir. Temel yayılma yolu öksürüktür ve SARS virüsü taşıyan kişinin öksürerek ve hapşırarak havaya yaydığı damlacıklar virüsün yayılmasında en etkili yoldur. Öte yandan hava yolu ile ve temas edilen eşyalarla da bulaşabileceği biliniyor.

Bu hastalığın ilk ortaya çıkışan yana henüz sebebi saptanamamıştır. Bundan ötürü doktorlar hastalara genellikle atipik pnömoni'de uygulanan yöntemleri geliştirir. Hastalık ile ilgili hala çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaya çalışılıyor.

Yemek araç-gereçlerini SARS virüsüne sahip olan kişilerle ortak kullanmamak.

Virüs'ün etkili olduğu ülkelere olan seyahatleri ertelemek.

SARS virüsüne sahip hastalarla birlikte yatmamak.

Çevresinde SARS virüsüne sahip hastalar olan kişilerin, sık sık ellerini yıkaması.

Alkol özellikli temizleyiciler kullanmak.

Haberler.com - Gündem

Hong Kong, Avrupa, Ölü, Gündem, Sağlık, Yaşam, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title