Haberler

Yemekten çekinmeyin! Sarımsak kokusunun çözümü bulundu

Abone Ol

Bilim insanları sarımsak kokusuna çözüm keşfetti. Basit bir karışım inatçı sarımsak nefesini tamamen etkisiz hale getirebilir. ScienceDaily'de yayımlanan rapora göre sarımsak nefesine potansiyel bir çare olduğu belirtiliyor.

Sarımsağın lezzetli olduğuna şüphe yok ama yedikten sonra kokusunun daimi olarak kalacağına da şüphe yok. Ohio Eyalet Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı ilgi çekici bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Yayımlanan makalede sarımsak nefesine potansiyel bir çare olduğu belirtiliyor. Üstelik çözüm buzdolabında yer alıyor.

ScienceDaily'de yayımlanan rapora göre, sarımsak kokusunu nötralize eden sihirli içerik tam yağlı sütlü sade yoğurt oldu. Araştırmada, yoğurdun sarımsak kokularını etkili bir şekilde yakaladığına dikkat çekildi.

Araştırmacılar, hangisinin ağız kokusuyla en iyi şekilde mücadele ettiğini görmek için sarımsağı yoğurttaki "tek tek bileşenlere" (su, yağ ve protein) karşı test etti.

Ekip, kokunun insan burnu tarafından algılanabilmesi için çiğ sarımsakları cam kavanozlara yerleştirdi. Araştırmacılar, yoğurdun birlikte "büyük koku üreten çiğ sarımsak uçucu maddelerini" %99 oranında azalttığını bildirdi.

YAĞ VE PROTEİN ETKİLİ OLUYOR

Araştırmacılar, yoğurdun ayrı ayrı su, yağ ve protein bileşenlerinin sarımsağın kokusunun bir kısmını nötralize etmeye yardımcı olduğunu vurguladı. Yoğurtta bulunan yağ ve protein kombinasyonu özellikle etkili oluyor.

SÜT VE ELMA KOKUYU ÖLDÜRÜYOR

Ohio Eyalet Üniversitesi'nde Gıda Bilimi ve Teknolojisi Profesörü ve araştırmanın başyazarı Sheryl Barringer, çalışmanın tam yağlı sade yoğurt üzerine yoğunlaştığını vurguladı. Yüksek protein içeriğine sahip olan yoğurtların teorik olarak sarımsak kokusunu bastırmada daha etkili olacağı belirtiliyor.

Barringer, yürüttüğü önceki çalışmalarda süt, marul ve elma gibi diğer gıdaların da istenmeyen, kalıcı sarımsak kokusuna neden olan kükürt bazlı bileşikleri öldürmeye yardımcı olduğunu buldu.

Kaynak: ScienceDaily

Haberler.com / Tahsin Erkin Erk - Gündem

Ohio Gündem Haberler

Bakmadan Geçme

Büyük Beyaz oyuncuları kim? Büyük Beyaz konusu, oyuncuları ve Bücür özeti! Büyük Beyaz konusu nedir? Kanal D Büyük Beyaz filmi oyuncuları! Büyük Beyaz nerede, ne zaman çekildi, hangi ülkenin filmi? Yarından Sonra konusu ne, oyuncuları kimler? Yarından Sonra oyuncu kadrosu! Yarından Sonra kaç yılında çekildi? Yarından Sonra kaç yılında, nerede çekildi? Yarından Sonra filmi hangi şehirde çekildi? Yarından Sonra konusu ne, oyuncuları kimler? Yarından Sonra oyuncu kadrosu! Yarından Sonra kaç yılında çekildi? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 4-5 Aralık Konya su kesintisi listesi! İSKİ Esenler su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 4 Aralık İstanbul su kesintisi listesi! Kurtlar evcilleşir mi? Kurtlar kaç yıl yaşar? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 4 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 4 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 4-5 Aralık Bursa su kesintisi listesi! 4 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 4-5 Aralık İzmir su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 4-5 Aralık Ankara su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 4-5 Aralık İstanbul su kesintisi listesi! Akaryakıta indirim gelecek mi? Bu gece akaryakıta indirim var mı, ne zaman gelir?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title