Haberi Paylaş
Samsun ve ilçelerinde Ramazan Bayramı namazı saat kaçta kılınacak 2022? Samsun Merkez ve ilçelerinde bayram namazı saat kaçta?

Samsun ve ilçelerinde Ramazan Bayramı namazı saat kaçta kılınacak 2022? Samsun Merkez ve ilçelerinde bayram namazı saat kaçta?

Gündem Haberleri

Ramazan Bayramı namazına sayılı günler kala vatandaşlar hangi ilde bayram namazı saat kaçta kılınıyor merak etti. Merak edilen illerden birisi de Samsun oldu. Peki, Samsun'da bayram namazı saat kaçta kılınacak 2022? Samsun'da Ramazan Bayramı namazı saat kaçta, ilçelerinde saat kaçta kılınır? Samsun'da Diyanet'e göre bayram namazı kaçta olacak? Samsun ilçelerinde bayram namazı saati ve dakikası kaç?

Samsun'da bayram namazı sabah kaçta? Bayram namazı vakitleri ilden ile göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin doğudaki illerimizde bayram namazı sabah daha erken kılınırken, batıdaki illerimizde ise bayram namazı biraz daha geç kılınabiliyor. Peki, Samsun'da bayram namazı saat kaçta kılınacak 2022? Samsun'da Ramazan Bayramı namazı saat kaçta, ilçelerinde saat kaçta kılınır? Samsun şehrimizde Ramazan Bayramı namazı hangi gün, saat kaçta kılınacak? Samsun'da ilçelerinde bayram namazı saat kaçta olacak? İşte tüm bilgiler...

2022 yılında Ramazan Bayramı 1. günü 2 Mayıs Pazartesi'ye denk gelmektedir. Haliyle bayram namazı 2 Mayıs Pazartesi sabah namazından sonra camide kılınacaktır. Bayram namazı saatleri ise şehirden şehre göre değişkenlik göstermektedir.

Diyanet'in resmi web sitesinde yazan bilgilere göre Samsun'da Ramazan bayramı namazı saat 06:04 'de kılınacaktır. Yani Samsun'da bayram namazı 2 Mayıs Pazartesi sabah saat 06:04 'de camide kılınacaktır. Şimdiden Allah (c.c.) kabul eylesin...

Samsun bayram namazı saati = 06:04 (2 Mayıs Pazartesi)

NOT = Bayram namazı saati ilçelere göre değişkenlik gösterebiliyor. Yukarıdaki saat Samsun merkezi saatidir. İlçelerinde 2-3 dakika ileri veya geri oynamalar olabiliyor. Aşağıdan Samsun ilçeleri için bayram namazı saatlerine ulaşabilirsiniz.

DİYANET SAMSUN İL VE İLÇELERE GÖRE BAYRAM NAMAZI SAATLERİ...

 • Samsun İl Merkezi bayram namazı saati = 06:04
 • Samsun 19 Mayıs bayram namazı saati = 06:05
 • Samsun Alaçam bayram namazı saati = 06:07
 • Samsun Asarcık bayram namazı saati = 06:05
 • Samsun Atakum bayram namazı saati = 06:05
 • Samsun Ayvacık bayram namazı saati = 06:03
 • Samsun Bafra bayram namazı saati = 06:05
 • Samsun Çarşamba bayram namazı saati = 06:03
 • Samsun Havza bayram namazı saati = 06:07
 • Samsun Kavak bayram namazı saati = 06:06
 • Samsun Ladik bayram namazı saati = 06:07
 • Samsun Salıpazarı bayram namazı saati = 06:02
 • Samsun Tekkeköy bayram namazı saati = 06:04
 • Samsun Terme bayram namazı saati = 06:02
 • Samsun Vezirköprü bayram namazı saati = 06:08
 • Samsun Yakakent bayram namazı saati = 06:07

Bayram namazı yılda iki defa kılındığı için kılınışı unutulabilen bir namazdır. Bu nedenle camilerde din görevlileri namaz öncesi bayram namazının nasıl kılınacağını hatırlatır. Bayram namazı bayramın birinci günü sabah namazının ardından güneş doğduktan sonra kılınır.

Bayram namazı öncesi hatırlatmaların ardından müezzin kayyım nidada bulunarak namaz kılmak için camiye gelenleri nasıl niyet edecekleri konusunda yönlendirir.

Niyet edilirken hangi bayram namazı kılınacaksa o zikredilir. Örnek olarak "Niyet ettim Allah'ım senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama" veya aynı şekilde "Niyet ettim Allah'ım senin rızan için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama" şeklinde niyet edilir.

Bundan sonra imamla birlikte hareket edilerek:

1. Rekat

Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır,

Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce "Sübhaneke duası"nı okur, sonra fasılalar halinde;

Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.

İmam; gizlice "Euzü besmele" çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

2. Rekat

İmam; gizlice "Besmele" çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.

Rüku ve secdenin ardından oturulur, "Tahiyyat, Salli-Barik duaları" okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

Namaz Dini Gündem Yaşam Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title