Haberler

Sadullah Ergin kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Sadullah Ergin'in hayatı ve biyografisi!

Abone Ol

Vatandaşlar tarafından merak edilen isimler arasında eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin geliyor. Peki, Sadullah Ergin kimdir, kaç yaşında, doğum tarihi kaç, nereli, mesleği ne, hangi partili? Sadullah Ergin'in hayatı, kariyeri ve biyografisi ile ilgili detaylar haberimizde...

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in DEVA Partisi kontenjanından CHP Ankara 1. bölge adayı olarak gösterilmesi parti içinde tartışmalara neden olurken, CHP'den tepkilere "Tepkiler olur, tepkiler olacaktır. 2018'de ve ondan önceki seçimlerde de oldu" yanıtı gelmişti. Peki, Sadullah Ergin kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Sadullah Ergin'in hayatı ve biyografisi! İşte detaylar...

SADULLAH ERGİN KİMDİR?

Sadullah Ergin (d. 6 Temmuz 1964; Antakya), Türk siyasetçi ve eski Adalet Bakanı. Bakanlık görevini 2011–2013 ve 2009–2011 yılları arasında sürdürmüştür.

Erken yaşamı ve kariyeri

Sadullah Ergin 6 Temmuz 1964 tarihinde Hatay'ın merkez Antakya ilçesinde Mehmet İsmet ve Hatice çiftinin çocuğu olarak doğdu. İlk ve orta öğrenimini Antakya'da tamamladı. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesinde 1 yıl okudu. 1983 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1987 yılında mezun oldu. Askerlik görevini tamamladıktan sonra Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nde 5 yıl süreyle kurum avukatı olarak çalıştı. 1995 yılında istifa ederek serbest avukatlığa başladı. Çeşitli dernek ve cemiyetlerde yöneticilik yaptı.

Siyasi kariyeri

Refah Partisi ve Fazilet Partisinde Hatay İl Başkanı olarak görev yaptı. 1999 yerel seçimlerde Fazilet Partisinden Antakya belediyesi Başkan Adayı olarak seçimlere girdi. Adalet ve Kalkınma Partisi Hatay Kurucu İl Başkanı oldu. 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan 22. dönem milletvekili genel seçimlerinde 1. sıradan Hatay milletvekili olarak TBMM'ye girdi. 3 dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili olarak görev yaptı. 60. Cumhuriyet Hükûmeti'nde Adalet Bakanlığı görevini yürüttü. 61. Cumhuriyet Hükûmeti'nde yeniden Adalet Bakanlığı görevine getirildi. 25 Aralık 2013 tarihinde 2014 Türkiye yerel seçimlerinde AK Parti'den Hatay Büyükşehir Belediye başkan adaylığı nedeniyle Adalet Bakanlığı görevinden ayrıldı. Ancak yerel seçimlerde 5000 oy farkla Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı CHP'li Lütfü Savaş'a karşı kaybetti.

AK Parti'den ayrıldıktan sonra, 9 Mart 2020 tarihinde Ali Babacan tarafından kurulan Demokrasi ve Atılım Partisinin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

Özel yaşamı

Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Sadullah Ergin Gündem Politika Haberler

Bakmadan Geçme

1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title