Radikal ne demek? Radikal anlamı ne? - Haberler
Haberi Paylaş

Radikal ne demek? Radikal anlamı ne?

Haberler.com - Gündem
 - Güncelleme:
Radikal ne demek? Radikal anlamı ne?

Günlük hayatta sıkça duyulan ve anlamı merak edilen Radikal kelimesinin ne demek olduğu araştırılıyor. Peki, Radikal anlamı ne? Radikal ne demek?

Anlamı en çok merak edilen kelimelerden olan Radikal, sosyal hayatın için çok defa duyuluyor ve ne anlama geldiği araştırılıyor. Peki, Radikal ne demek? Radikal anlamı ne? İşte, Radikal kelimesinin anlamı!

RADİKAL NE DEMEK?

Radikalizm veya klasik radikalizm, sosyal liberalizm ve modern ilerlemeciliğin öncüsü, 18. yüzyılın sonlarında ve 19. yüzyılın başlarında liberalizm içindeki tarihsel bir siyasi harekettir.

19. yüzyılda Birleşik Krallık, kıta Avrupası ve Latin Amerika'da radikal terimi, Fransız Devrimi'nden esinlenen ilerici bir liberal ideolojiyi belirtir. Tarihsel olarak radikalizm, Fransız Devrimi ve diğer ülkelerde ilham verdiği benzer hareketlerle erken bir form olarak ortaya çıktı.

Sosyal liberalizm ve sosyalizm ana akım siyasi ideolojiler olarak ortaya çıkmadan önce, radikalistler modern siyasette sosyal liberallere veya sosyalistlere benzer bir sol siyasi konumdaydı. Sosyal demokrasi kendi başına ayrı bir siyasi güç olarak ortaya çıktıkça, bir zamanlar tarihsel sol radikalizm ile muhafazakar liberalizm arasında var olan farklılıklar azaldı. 1940 ve 1973 arasında, sosyal demokrat ve muhafazakar-liberal partiler tarafından üstlenilen rolü ve felsefesiyle, Avrupa'nın kalbinin attığı yerlerin çoğunda feshedildi. Bununla birlikte, bazı bölgeler (Latin Amerika ve Asya gibi) hala "radikal" bir geleneğe sahiptir.

Osman Demir
Gündem Editörü Haberler.com - Gündem

Ne demek Gündem Yaşam Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title