Otomotiv Sektörünün Yeni Güçlerinden Biri Tata - Haberler
Haberi Paylaş

  Otomotiv Sektörünün Yeni Güçlerinden Biri Tata

  OtomobilGazetesi.com - Otomobil
  Otomotiv Sektörünün Yeni Güçlerinden Biri Tata

  Hint Otomobil firması Tata, büyüyen ülke ekonomisiyle ilişkili olarak her geçen gün etkinliğini arttırıyor. Hürriyet Gazetesi'nin haberinden...

  Dünyanın en ucuz arabasını üreten ve piyasada 2 bin 900 dolara satan Tata Group'un geliri, 2010'da 67. 4 milyar dolardı ve şirketin geliri 1991'den bu yana 12 kat arttı.

  Bütün bunlar şirketin Ratan Tata'nın neden Asya'nın en güçlü ikinci şirket yöneticisi olduğunu açıklıyor. Tata, Asya'da son zamanlar doğal afetlerden dolayı zor günler geçiren Japon otomobil üreticisi Toyota'nın kaptanı Akio Toyoda'dan sonra en güçlü ikinci isim olarak gösteriliyor.

  Hindistan otomotiv dünyasına geç katılan bir ülke olsa da Tata endüstrideki en son trendleri takip eden bir otomobil aşığı. Tata, "Otomobillere aşığım. Mesela Pontiac markasının kaybolmasına çok üzüldüm. Gerçek bir Pontiac aşığımdır" diye konuştu.

  Hindistan, Çin'in otomobil pazarının altıda biri büyüklükte bir pazar olsa da hızla büyüyor.

  Hindistanlı şirket, Mayıs 2008'de 2. 3 milyar dolar karşılığında Ford'un ünlü olmasına rağmen maddi sıkıntı yaşayan otomobil üretici markası Jaguar ve Land Rover birimini satın aldı.

  Ancak anlaşma Ratan Tata'nın istediği gibi olmadı. Tata, "Ben asıl Land Rover ile ilgileniyordum. Ancak iki şirketi birbirinden ayırmak için uzun zaman harcadık. Daha sonra Büyük Resesyon'dan sonra iki markanın da satışları düştü" diye konuştu.

  Analistler şimdiyse, ABD ve Çin'deki talep artışının da etkisiyle, Jaguar ve Land Rover Tata'nın operasyon kârının yüzde 75'ini karşıladığını söylüyor.

  Tata, lüks otomobil üreticilerinin Hindistanlı şirketin düşünce şeklini değiştirdiğini söyledi ve "Artık kendimize sadece Hindistanlı bir şirket olarak bakmıyoruz" dedi.

  Tata'da değişim aslında 66 yıl önce başladı. Tata Group, Tata Engineering & Locomotive şirketini kurdu ve üç yıl sonra buharlı yol silindiri üretti. 1954 yılında, Alman otomobil üreticisi Daimler –Benz ile işbirliğine girdi ve Hindistan'da ticari araçlar üretime başladı.

  Tata'nın ilk ticari aracı, bir yolcu otobüsüydü ve bundan tam 25 yıl önce üretildi. ve 1998 yılında gelinde, şirket ilk her şeyi Hindistanlı şirket tarafından üretilen aracını piyasaya sürdü.

  Tata'nın önündeki en büyük engel, Hindistan'ın kendisi gibi görünüyor. Ülke, uzun yıllardır araçların bakımı konusunda eksikliğine yönelik ağır eleştirilere maruz kalıyor.

  Ülkedeki trafik ve hava kalitesi de oldukça zayıf ve bazıları Tata şirketinin ürettiği son modellerden memnun değil.

  OtomobilGazetesi.com / Otomobil

  Otomobil Haberler

  beğendim
  alkışladım
  beğenmedim
  güldüm
  üzüldüm
  sinirlendim
  şaşırdım
  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu haber OtomobilGazetesi.com tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. OtomobilGazetesi.com tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı OtomobilGazetesi.com kurumudur.
  title