Haberi Paylaş

Noel Nedir? Noel Neden Kutlanır? Noel Baba Kimdir?

Noel Nedir? Noel Neden Kutlanır? Noel Baba Kimdir?

Gündem Haberleri

Noel nedir, noel neden kutlanır ve noel baba kimdir sorularının cevapları haberimizde.

Noel nedir? Noel neden kutlanır? Noel baba kimdir? Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde İsa'nın doğumunun kutlandığı Hristiyan bayramıdır. Ayrıca Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş veya Milât Yortusu olarak da bilinir. 20. yüzyılın başlarından itibaren Noel, Hristiyan olmayanlar tarafından da kutlanan dini motiflerinden arınmış, hediye alışverişi etrafında yoğunlaşan bir bayram olarak da kutlanmaya başlamıştır. Bu seküler Noel versiyonunda mitolojik figür Noel Baba temel bir rol oynar. Noel, etimolojik olarak Latince'deki Natalis (doğum) kelimesinden geliyor. Türkçe'ye ise Fransızca Noël kelimesinden geçmiştir. Noel, Almanca'da Weihnachten, İspanyolca'da Navidad, İtalyanca'da Natale, Fransızca'da Noël olarak karşımıza çıkar. İngilizce'de Christmas olarak geçen Noel'in öncülü, Pagan inancındaki Yule olarak kabul edilir. Yule, 21 Aralık kış gündönümü ve sonrasındaki 12 gün boyunca devam eden bir kış kutlamasıdır.

NOEL NEDEN KUTLANIR?

Noel, her yıl dünyadaki Hristiyanların çoğunluğu tarafından 25 Aralık'ta kutlanır. Kutlamalar 24 Aralık'ta Noel arifesiyle başlar ve bazı ülkelerde 26 Aralık akşamına kadar devam eder. Ermeni Kilisesi gibi bazı Doğu Ortodoks Kiliseleri, Jülyen takviminde 25 Aralık'a denk gelen 6 Ocak'ı Noel olarak kutlarlar. Hristiyanların çoğunlukta olduğu ülkelerde pratik olarak Noel tatili yılbaşı tatiliyle birleştirilir. Bazı Ortodoks kiliselerinin Noel'i Jülyen takvimine göre kutlamasının nedeni, miladi (Gregoryen) takvimin Katolik Papa XIII. Gregory tarafından düzenlettirilmiş olmasıdır.Bununla birlikte bazı Ortodoks kiliseleri miladi takvime dönüşüm yapmış ve 25 Aralık'ta kutlamaya başlamıştır.

NOEL BABA KİMDİR?

Noel Baba, Noel gecesi veya sabahında iyi ve güzel huylu çocuklara hediyeler getirdiğine inanılan mitolojik bir karakterdir. Her ülkenin mitolojisinde farklı ismi olan Noel Baba'nın, dünyada en yaygın olarak bilinen ismi Santa Claus'tur. Aya Nikola, erken dönem bütün Hristiyan azizleri için inanıldığı gibi mucize sayılabilecek derecede inançlı ve mütevazıydı. Aya Nikola'yı efsaneleştiren asıl nokta ise insanlara gizlice hediye verme alışkanlığı idi. İnanca göre Aya Nikola, denizcilerin, tüccarların, okçuların, tazenatlı hırsızların, çocukların, bira üreticilerinin, pawnbroker'lerin ve Avrupa'daki çeşitli şehir ve ülkelerdeki öğrencilerin koruyucusudur. Tombul, kırmızı giysili, beyaz sakallı ve ren geyiklerinin çektiği bir kızakla uçabilen Noel Baba tasviri modern dönemlerde kutlamaların ticarileşmesi ve firmaların kendine ekonomik rant sağlama eğilimiyle gelişen bir imajdır.

NOEL VE YILBAŞI ARASINDA BİR FARK VAR MIDIR?

Yılbaşı, kullanılan takvimlere göre içinde bulunulan yılın bitimini ve yeni yılın başladığını ifade eder. Noel'le bu açıdan ilgisi yoktur ancak modern zamanlarda Noel kutlamasında da uygulanan bazı ritüeller Hristiyan olmayan toplumlar tarafından yaygın olarak yılbaşı kutlamalarında da uygulanır.Haberler.com - Gündem

Yılbaşı Doğuş Gündem Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title