Haber : Murat Başesgioğlu kimdir ? Başesgioğlu 28 yıldır vekil seçiliyor - Haberler

Haberi Paylaş

Murat Başesgioğlu kimdir ? Başesgioğlu 28 yıldır vekil seçiliyor

Murat Başesgioğlu kimdir ? Başesgioğlu 28 yıldır vekil seçiliyor

Murat Başesgioğlu kimdir ? Başesgioğlu 28 yıldır vekil seçiliyor. Bugün yemin ederek göreve başlayacak olan 550 milletvekili arasında 28 yıldır aralıksız vekil olan Murat Başesgioğlu oldukça dikkat çekiyor.

AK Parti'nin 258, CHP'nin 132, MHP ve HDP'nin 80'er sandalyeye sahip olduğu Meclis, bugün iki ayrı törenle açılıyor.

Cemil Çiçek, Meclis Başkanlığı görevini, en yaşlı üye olan (77) CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'a devredecek. Daha sonra Baykal ve milletvekilleri heyeti, Meclis'teki Atatürk Anıtı'na çelenk koyacak.

28 YILDIR MECLİS'TE

3'te 2'si yenilenen Meclis'te MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, 28 yıldır kesintisiz milletvekilliği yapıyor. 7 dönemdir aralıksız milletvekili olan Başesgioğlu bugün 8. dönemi için yemin edecek.

PARTİ PARTİ GEZDİ

TBMM 18. Dönem, 19. Dönem, 20. Dönem ve 21. Dönem'de ANAP'tan Kastamonu milletvekili seçilen Başesgioğlu, 55. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nde İçişleri Bakanlığı yaptı. Uzatmalı vekil, daha sonra ANAP'tan istifa ederek AK Parti'ye geçti.

2 Temmuz 2010 tarihinde, partisiyle ilkelerinin ters düştüğü gerekçesiyle AK Parti'den istifa etti. 28 Ocak 2011 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi'ne katıldı.

MURAT BAŞESGİOĞLU KİMDİR ?

Murat Başesgioğlu (d. 1 Mart 1955, Kastamonu), Türk siyasetçi. Babası Kore Gazisi, Sendikacı Hacı Mustafa; Annesi Hatice Hanımdır. İki kız, bir erkek kardeşi vardır. Orta derecede Fransızca bilen Başesgioğlu, evli olup Hakan ve Mustafa Çağrı adında iki çocuk sahibidir.lk ve orta eğitimini Kastamonu'da İsfendiyar Bey ilkokulu, 23 Ağustos Orta Okulu ve Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesi'nde tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiştir. Yedek Subay Okulunu derece ile bitirerek askerlik görevini Daday Askerlik Şubesinde Şube Başkanı olarak tamamladı. 7 yıl süreyle Kastamonu Barosuna kayıtlı serbest avukatlık yapmıştır. 1984 yılında, Anavatan Partisi Kastamonu İl Yönetim Kurulu üyesi olarak aktif siyasete girmiştir.

Haberler.com - Gündem

Milliyetçi Hareket Partisi Murat Başesgioğlu Kastamonu Ak Parti Gündem Haberler

title