Mevlid Kandili Ne Zaman? Mevlid Kandili Hangi Gün? - Haberler
Haberi Paylaş

Mevlid Kandili Ne Zaman? Mevlid Kandili Hangi Gün?

Haberler.com - Gündem
Mevlid Kandili Ne Zaman? Mevlid Kandili Hangi Gün?

Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili hangi gün. Mevlid Kandili İslam alemi için bir öneme sahiptir. İşte Mevlid Kandili ile ilgili bilmeniz gerekenler...

Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili hangi gün? Mevlid Kandili İslam dininin peygamberi olan Muhammed bin Abdullah'ın doğum gecesi ve aynı zamanda Hicrî Rebiülevvel ayının Onikinci gecesidir. İslam Nebisi Ashab-ı Kiram, Emevîler ve Abbâsîler dönemlerinde herhangi bir kutlama örneğine rastlanmayan Rebiulevvel ayının Onikinci gecesi olan Mevlid kandili, ilk defa hicretten yaklaşık üç yüz elli yıl kadar sonra Mısır'da, Şii Fâtımî Devleti döneminde kutlanmaya başlamıştır. Mevlid, "doğum zamanı" demektir. İslam'da Muhammed'in doğum günü farklı mezheplerde kutlanır. Sünniler Rebiülevvel ayının Onbirinci gecesini Onikinci'ye bağlayan geceyi (25-26 Nisan 571 Miladi tarihine rastlaması nedeniyle), Şiiler ise 17. günü Mevlid günü ve 17'ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Kutlu Doğum Haftası olarak ilan etmişlerdir. Kandil geceleri İslam'ın ilk zamanlarında var olan bir âdet olmayıp, hicrî 3. asırdan itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye'de Osmanlı Devleti padişahı II. Selim'den itibaren bu kutlama gün ve gecelerinde, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır.

2016 MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN?

Peygamberimiz Hz. Muhammed'in doğum gecesi olarak kabul edilen Mevlid Kandili bu sene 11 Aralık Pazar gecesi gerçekleşecek. 11 Aralık'ı 12 Aralık'a bağlayan gece Mevlid Kandili idrak edilecek.

Haberler.com - Gündem

Kandil, İslam, Gündem, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title