Merkez Bankası rezervi ne kadar 2022? TCMB Merkez Bankası Altın, Dolar ve Döviz rezervi ne kadardır? Merkez Bankası altın rezervi kaç ton? - Haberler
Haberi Paylaş

Merkez Bankası rezervi ne kadar 2022? TCMB Merkez Bankası Altın, Dolar ve Döviz rezervi ne kadardır? Merkez Bankası altın rezervi kaç ton?

Haberler.com - Gündem
 - Güncelleme:
Merkez Bankası rezervi ne kadar 2022? TCMB Merkez Bankası Altın, Dolar ve Döviz rezervi ne kadardır? Merkez Bankası altın rezervi kaç ton?

Merkez Bankası rezervleri bir haftada 5.7 milyar dolar azaldı. Bunun akabinde vatandaşlar, Merkez Bankası rezervi ne kadar 2022? TCMB Merkez Bankası döviz, dolar, euro, sterlin rezervi ne kadardır? Merkez Bankası altın rezervi kaç ton? merak etti. İşte kısaca bilgiler...

TCMB Merkez Bankası altın ve dolar rezervi ne kadardır merak ediliyor. Peki, TCMB Merkez Bankası altın rezervi kaç ton? TCMB Merkez Bankası dolar rezervi kaç milyar dolar? TCMB Merkez Bankası döviz rezervi ne kadar? TCMB Merkez Bankası rezerv miktarları ve detaylar...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplam rezervleri 13 Mayıs haftasında bir önceki haftaya göre 5 milyar 718 milyon dolar azalarak 101 milyar 941 milyon dolara geriledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı. Buna göre, 13 Mayıs itibarıyla Merkez Bankası brüt döviz rezervleri, 4 milyar 821 milyon dolar azalışla 61 milyar 198 milyon dolara indi. Brüt döviz rezervleri, 6 Mayıs'ta 66 milyar 19 milyon dolar seviyesindeydi.

Söz konusu dönemde altın rezervleri, 898 milyon dolar azalarak 41 milyar 641 milyon dolardan 40 milyar 743 milyon dolara geriledi.

Böylece Merkez Bankası'nın toplam rezervleri, 13 Mayıs haftasında bir önceki haftaya kıyasla 5 milyar 718 milyon dolar azalarak 107 milyar 659 milyon dolardan 101 milyar 941 milyon dolara indi.

TCMB rezervleri tarihler itibarıyla şöyle (milyon dolar):

Merkez Bankası rezervi ne kadar 2022? TCMB Merkez Bankası Altın, Dolar ve Döviz rezervi ne kadardır? Merkez Bankası altın rezervi kaç ton?

Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 0,9 artarak 106,9 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 3,0 artarak 57,9 milyar ABD doları, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 1,3 azalarak 41,5 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası'nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 9,1 artarak 23,0 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu tutarın yaklaşık 17,3 milyar ABD doları anapara, 5,7 milyar ABD doları faizden oluşmaktadır. Ayrıca, Merkez Bankası'nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri yaklaşık 64,6 milyar ABD doları olup, söz konusu tutarın 20,0 milyar ABD doları bir ay vadelidir.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluşmaktadır. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 0,4 azalarak 52,9 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Haberler.com - Gündem

Merkez Bankası Gündem Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title