Haberi Paylaş

Merkez Bankası faiz kararı ne olur? Merkez Bankası faiz düşürür mü, sabit mi bırakır, yükseltir mi? İşte tahminler!

Gündem Haberleri

Merkez Bankası faiz kararı ne olur? Merkez Bankası faiz düşürür mü, sabit mi bırakır, yükseltir mi? İşte tahminler!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 2022 yılının son faiz kararı için geri sayım başladı. Piyasaların merakla beklediği karar yarın saat 14.00'te açıklanacak. Peki, Merkez Bankası faiz kararı ne olur? Merkez Bankası faiz düşürür mü, sabit bırakır mı, yükseltir mi? İşte tahminler!

Merkez Bankası faiz kararı ne olur? Merkez faiz düşürür mü? Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 2022 yılının son faiz kararı için geri sayım başladı. Piyasaların merakla beklediği karar yarın saat 14.00'te açıklanacak. Peki, Merkez Bankası faiz kararı ne olur? Merkez Bankası faiz düşürür mü, sabit bırakır mı, yükseltir mi? İşte tahminler haberimizde...

Merkez Bankası, 2022 yılının son faiz kararını yarın saat 14.00'te açıklayacak. Milyonlar Merkez'in vereceği kararı merakla beklerken, ekonomistlerin katıldığı anketlere göre faizin yüzde 9'da sabit kalması bekleniyor.

Merkez Bankası, ağustos ve eylül ayında 100'er baz puan, ekim ve kasım ayında ise 150'şer baz puanlık indirime gitmişti. Böylece son 4 ayda 500 baz puanlık indirim yapıldı. Politika faizi yüzde 9'a çekilirken, gözler şimdi alınacak yeni faiz kararında.

Merkez Bankası faiz kararı ne olur? Merkez Bankası faiz düşürür mü, sabit mi bırakır, yükseltir mi? İşte tahminler!

Piyasada genel beklentiler faizlerin sabit tutulacağı yönünde olurken TCMB'nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin ekonomistlerin tahminleri şöyle:

Merkez Bankası, aralık ayı "Piyasa Katılımcıları Anketi" sonuçlarını yayımladı. Ankete göre, TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi bir önceki anket döneminde olduğu gibi bu anket döneminde de yüzde 9 olarak gerçekleşti.

AA Finans'ın, 22 Aralık Perşembe günü gerçekleştirilecek PPK toplantısına yönelik beklenti anketi, 14 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin tamamı politika faizinin yüzde 9'da sabit bırakılmasını bekliyor.

Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin 18 kurumun katılımıyla hazırladığı ankette medyan beklenti politika faizinin yüzde 9 seviyesinde sabit bırakılması yönünde gerçekleşti. Ankete katılan kurumların hiçbiri bu toplantıda faiz değişikliğine gidilmesini beklemiyor.

Haberler.com / Onur Bayram - Gündem

Merkez Bankası Gündem Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title