Haberler

Kirada oturan memurlar dikkat! TOKİ'den ev alma yolu açılıyor

Abone Ol

Milyonlarca memura TOKİ'den ev alma yolu açılıyor. Memur ve emekliye yeni zam teklifi yapıldı. Sosyal haklarda yapılacak iyileştirmeler de teklifte yer aldı. Gündeme oturan maddelerden birisi de memurlara TOKİ konutlarında öncelik oldu.

Evi olmayan memurları sevindiren gelişme. Milyonlarca memuru ilgilendiren 6 yeni müjde yolda. Memurlara zam teklifi 2024 için yüzde 15+10 olarak güncellenmişti. Zam teklifinin yanı sıra sosyal ve mali hakları ilgilendiren teklifler kamuoyuyla paylaşıldı.

Yaklaşık 6.5 milyon kişiyi ilgilendiren 2024-2025 dönemi toplu sözleşme görüşmelerinin üçüncüsü tamamlandı. Toplantıda hükümetin teklifi 2024'te ilk 6 ay için yüzde 15, ikinci 6 ay için yüzde 10 zam teklif edildi. 2025 zam teklifi ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5 oldu.

Böylelikle 2024 Ocak ayında enflasyon tahminleri dikkate alınarak kamu personeline yüzde 43'e ulaşan bir artış öngörüldü.

Toplantı sonrası açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan 11 hizmet kolunda 323 madde üzerinde uzlaşmaya varıldığını belirtti.

MEMURLARA ÖNCELİK

Memurlara yeni kazanımlar getirmesi beklenen maddeler arasında en dikkat çekici olanı TOKİ önceliği oldu.

Türkiye'nin dört bir yanında konut yapan TOKİ kuralarına en başta öncelikli gruplar katılıyor. Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimler ilk öncelikli grup oluyor. Ardından engelliler ve emekli vatandaşlar için kura çekiliyor.

Bakan Işıkhan, TOKİ konutlarında evi olmayan memurlara öncelik verilmesi hususunda yakın istişare içinde bulunulacağını açıkladı. Düzenleme toplu sözleşmede yer alırsa tüm memurlar TOKİ konutlarında öncelikli olacak ve ev alma şansı artacak.

HAC İZNİ GELİYOR

Bakan Işıkhan'ın verdiği TOKİ müjdesinin yanı sıra memurları ilgilendiren diğer düzenlemelerin de hayata geçmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vaatleri arasında yer alan 1. dereceye tüm kamu görevlilerine 3600 ek göstergenin getirilmesi konusunda yetkili konfederasyonla birlikte çalışma yapılacak.

Görevde yükselme sınavlarının düzenli aralıklarla yapılması planlanacak. Mobbing İzleme Kurulu'nda sendika temsilcilerinin yer alması düşünülüyor.

İstişare edilecek bir diğer konu ise memurlara yıllık izinleri haricinde hac izni verilmesi olacak. Böylelikle hacca gidecek memurun yıllık izni erimeyecek. Engelli memurlara kamu lojmanlarında kolaylık sağlanması da masaya getirilecek konulardan birisi olacak.

MEMUR-SEN TEKLİFİ BEĞENMEDİ

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetin ikinci teklifiyle ilgili açıklama yapmıştı. Yalçın; "Bugün toplu sözleşme görüşmesi kapsamında ikinci teklif sunuldu. Gelen teklifin bir öncekinden 2 puan yükseltilmesi bizim anlaşılmadığımız anlamına geliyor. Şaşkınlıkla karşılıyoruz, teklif gözden geçirilmeli." ifadesini kullanmıştı.

Sendikanın Twitter adresinden yapılan açıklamada da "Kamu İşveren Heyeti'nin kamu görevlilerine sunduğu yetersiz teklifi kabul etmiyor, Ankara'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde ve 81 ilde eş zamanlı olarak protesto ediyoruz." denildi.

Haberler.com / Tahsin Erkin Erk - Gündem

Memur Toki Gündem Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

11 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 11 Aralık Pazartesi burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? Icardi kaç gol attı? 2023-24 Gol Krallığı sıralaması! Galatasaray - Adana Demirspor maç özeti! (VİDEO) Galatasaray - Adana Demirspor maçı özeti izle! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Survivor 2024 ne zaman başlıyor? Polikistik Over Sendromu nedir? Ruffles hangi ülkenin markası, kimin malı? Nelsson pozisyonu penaltı mı, el var mı? Hakem yorumları ne? Akaryakıt Fiyatları (GÜNCEL): 8-9 Aralık Benzine ve Motorine İndirim veya Zam var mı? Güncel akaryakıt fiyatları! Heimlich manevrası nedir, nasıl yapılır? Heimlich manevrası nasıl uygulanır? 10 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 10 Aralık Pazar burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? Muharrem İnce İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday mı olacak? Gül hastalığı nedir? Gül hastalığı belirtileri nelerdir? Gül hastalığı tedavisi nasıl? Galatasaray - Adana Demirspor maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Galatasaray - Adana Demirspor maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Canlı maç anlatımı! Zaha sakat mı? Zaha Adana Demirspor maçında yok mu? Afra Saraçoğlu diziden ayrılıyor mu, Yalı Çapkını Afra Saraçoğlu ayrılacak mı? Kullanılmayan eşyalar ev ekonomisine katkı sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı açıldı
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title