Matrah artırımı nedir? 2020 matrah artırımı çıkacak mı? Matrah artırımı hesaplama - Haberler
Haberi Paylaş

Matrah artırımı nedir? 2020 matrah artırımı çıkacak mı? Matrah artırımı hesaplama

Haberler.com - Gündem
 - Güncelleme:
Matrah artırımı nedir? 2020 matrah artırımı çıkacak mı? Matrah artırımı hesaplama

Son günlerde sık sık gündeme gelen matrah artırımı hakkında merak edilen soruların cevaplarını sizler için derledik. Matrah artırımı nedir? Matrah ve vergi artırımından kimler faydalanır?

Torba yasa gündeme gelirken matrah artırımının da konular arasına girip girmeyeceği merak konusu oldu. Peki, matrah artırımı nedir?

Matrah, kısaca verginin miktarını belirlemek için temel alınan değerdir. Bir kazancın vergi miktarını belirlerken temel olarak alınan ve kazançtan giderler çıktıktan sonra geri kalan bölüme verilen isim matrahtır.

Vergi matrahı artırımı, Maliye Bakanlığı tarafından yapılan vergi incelemesinden ek vergi ödeyerek kaçınmanı sağlayan bir uygulamadır. Geçmiş dönem vergi beyanlarını belli oranlara göre artırırsan yapılan incelemelerden muaf olabilirsin. Böylece Maliye Bakanlığı matrah artırımı yaptığın yıllar için inceleme yapmaz ve o yıllar için senden vergi talep edip ceza kesmez.

Matrah, belirli bir tutar üzerinden veya vergiye konu olan şeyin özelliklerine göre (spesifik matrah) olarak hesaplanabilir. İlk matrah tipinde malın veya hizmetin nakdi değeri üzerinden hesaplama yapılırken ikinci türdeki matrahta malın fiziksel özellikleri esas alınır. Mesela içkiler alkol oranına, araçlar motor hacmine göre vergilendirilir ve bunlar matrah hesabına göre yapılır.

  • Gelir ve Kurumlar Vergisi mükellefleri
  • Gelir ve Kurumlar Stopaj Vergisi mükellefleri
  • Katma Değer Vergisi mükellefleri

Yoğun talep sonrası Gelir ve Kurumlar Vergisi'nde matrah artırımı da hazırlıkları süren torba yasa kapsamına alınıyor.

Haberler.com - Gündem

Kurumlar Vergisi Maliye Bakanlığı Vergi Gündem Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (25)

Taner:

Matrah arttırımı kesin cıkmalı esnaf bitti devlet buyuklerimizden bu konuya öncelık vermesi gerek.

Özge Yazıcı:

Vergi kaçırın naylon fatura kullanın sonra da matrah attırımı diye yalvarın. Memlekette dürüst işletme kalmamış . Sorsan herkes müslümanız der.

Ferhat:

Matrah artırımı olmazsa kimse ödeme yapmaz

Tüm 25 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title