Haberler

Malatya- Yazıhan 2023 seçim sonuçları açıklandı mı? Malatya- Yazıhan seçimi kim kazandı? 2023 CB seçimi Malatya- Yazıhan hangi parti-ittifak kazandı?

Gündem Haberleri

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimi tüm yurtta geniş katılımla gerçekleşti. Ülke genelinde demokrasi şöleni havası eserken vatandaşlar Yazıhan hakkında araştırmalar yapmaya başladı. Yazıhan hakkında, Yazıhan Cumhur İttifakı, Millet İttifakı oy oranları, oy dağılımı ne, gibi konular araştırıldı. Peki, Malatya- Yazıhan seçimi kim kazandı?

Aylardır süren seçim maratonunda sona gelindi. Adaylar seçim çalışmalarını tamamlayıp sonuçları beklemeye geçerken vatandaşlar da ekranları başında seçim sonuçlarını takip etmeye başladı. Malatya- Yazıhan sakinleri de kendi oy bölgelerinde kimin kazandığını araştırdı. 2023 CB seçimi Malatya- Yazıhan hangi parti kazandı, 1. oldu? Malatya- Yazıhan 2023 seçim sonuçları açıklandı mı?Malatya- Yazıhan Cumhur İttifakı, Millet İttifakı oy oranları, oy dağılımı ne? Malatya- Yazıhan seçimi kim kazandı?

Cumhurbaşkanı adayının, seçilebilmesi için geçerli oyların salt çoğunluğunu alması (en az yüzde 50 oran + 1 oy) gereken iki turlu sistemle seçilir. Hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamazsa, ilk turda en çok oy alan iki aday arasında ikinci tur yapılır ve ardından salt çoğunluğu alan aday seçilir. Cumhurbaşkanı, 5 yıllık görev süresi için doğrudan halk tarafından seçilir.

Anayasanın 101. maddesine göre, bir adayın cumhurbaşkanlığı seçimine katılabilmesi için, en son parlamento seçimlerinde tek başına veya birlikte geçerli oyların %5'ini almış siyasi partiler ya da mecliste en az 20 milletvekiline sahip bir siyasi parti grubu aday gösterebilir. Diğer yandan, ilçe seçim kurullarında en az 100.000 seçmenin imzasını toplayabilen kişiler de aday olabilir.

Malatya- Yazıhan 2023 seçim sonuçları açıklandı mı? Malatya- Yazıhan seçimi kim kazandı? 2023 CB seçimi Malatya- Yazıhan hangi parti-ittifak kazandı?

Malatya- Yazıhan seçim sonuçları YSK verilerine göre açıklanacak ve vatandaşların bilgisine sunulacak. Veriler tüm kaynaklardan takip edilirken haberler.com sayfaları da seçim takibi için en güvenilir kaynaklardan biri olarak öne çıkıyor. Sizler de güvenli ve hızlı seçim sonuç takibi için haberler.com seçim sayfasına TIKLAYABİLİRSİNİZ!

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Millet İttifakı Malatya Gündem Haberler

title