Haberi Paylaş
KYK üç aylık toplu ödemeleri ne zaman hesaplara yatacak? KYK burs ücreti ne kadar?

KYK üç aylık toplu ödemeleri ne zaman hesaplara yatacak? KYK burs ücreti ne kadar?

Gündem Haberleri

KYK burs ve öğrenim kredisi ilk kez alacak olanlar Ekim, Kasım ve Aralık ayı için toplu ödeme alacak. Peki, KYK üç aylık toplu ödemeleri ne zaman hesaplara yatacak? KYK burs ücreti ne kadar? KYK öğrenim kredisi nedir? KYK bursu nedir? İşte konu hakkında tüm merak edilenler...

Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun (KYK), burs ve kredi başvurusu yapan üniversite öğrencilerine ödemeleri ne zaman yapacağı merak ediliyor. Peki, KYK üç aylık toplu ödemeleri ne zaman hesaplara yatacak? KYK burs ücreti ne kadar? KYK öğrenim kredisi nedir? KYK bursu nedir? Detaylar haberimizde...

2023 burs rakamı lisans öğrencilerine 850 liradan bin 250 liraya yükseltildi. Yüksek lisans öğrencilerine ise 2 bin 500 lira ve doktora öğrencilerine 3 bin 750 lira ödeme yapılacak.

Ekim, kasım ve aralık ayları için ödeme KYK tarafından ne zaman yatırılacağı araştırılıyor. Geçtiğimiz yıllarda aralık ayı içinde hesaplara toplu ödemeler yapılıyordu. Bu sene yine Aralık ve Ocak ayında hesaplara ödemeler yatacak. Ödemelerin ne zaman yatacağına dair henüz bir bilgi bulunmuyor.

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır. Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

Yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

Haberler.com / Alp Eren Kahraman - Gündem

Gündem Yaşam Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title