Kurumlar vergisi beyannamesi ne zaman, hangi ayda verilir? Kurumlar vergisi beyannamesi nasıl doldurulur, örneği nedir? - Haberler
Haberi Paylaş

Kurumlar vergisi beyannamesi ne zaman, hangi ayda verilir? Kurumlar vergisi beyannamesi nasıl doldurulur, örneği nedir?

Haberler.com - Gündem
 - Güncelleme:

Kurumlar vergi beyannamesi ne zaman verilir ve hangi ayda verilir gündeme geliyor. Kurum kazançlarından alınan ve bir yıl boyunca mükelleflerin kazandıkları kazanca göre hesaplanır. Kurumlar vergisi beyannamesi nasıl doldurulur sorusu araştırılıyor. Peki, Kurumlar vergisi beyannamesi hangi ayda verilir?

Kurumlar vergisi beyannamesi bir tür vergidir. Bu vergiyi, sermaye şirketleri ödemek zorundadır. Ancak şahıs şirketleri tüzel bir kişiliğe sahip olmaması nedeniyle vergiyi ödemekle yükümlü değildir. Bununla beraber, kurumlar vergisi beyannamesi ne zaman ve hangi ayda verilir merak ediliyor. Kurumlar vergisi beyannamesi ne zaman, hangi ayda verilir? Kurumlar vergisi beyannamesi nasıl doldurulur, örneği nedir? Detaylar haberimizdedir…

Kurumlar vergisi beyannamesi 3 aylık dönemi izleyen ayın 26 ncı günü akşamına kadar verilir.

Kurumlar vergisi beyannamesine ilişkin esaslar Kurumlar Vergisi Kanunu kapsamında açıklanıyor. Kanun gereğince her mükellefin vergiye tabi kazancının tamamı için bir beyanname vermesi gerekiyor.

Beyan Esası

MADDE 14

  1. Kurumlar vergisi, mükellefin veya vergi sorumlusunun beyanı üzerine tarh olunur. Beyanname, ilgili bulunduğu hesap döneminin sonuçlarını içerir.
  2. Her mükellef vergiye tâbi kazancının tamamı için bir beyanname verir. Ancak, tüzel kişiliği bulunmayan iktisadî kamu kuruluşları ile dernek ve vakıflara ait iktisadî işletmelerden her biri için, bunların bağlı olduğu kamu tüzel kişileri ile dernek ve vakıflar tarafından ayrı beyanname verilir.
  3. Kurumlar vergisi beyannamesi, hesap döneminin kapandığı ayı izleyen dördüncü ayın birinci gününden yirmibeşinci günü akşamına kadar mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine verilir.
  4. Mükelleflerin şubeleri, ajansları, alım-satım büro ve mağazaları, imalâthaneleri veya kendilerine bağlı diğer iş yerleri için, bunların bağımsız muhasebeleri ve ayrılmış sermayeleri olsa dahi ayrı beyanname verilmez.
  5. Kooperatiflerin gelirlerinin vergi kesintisine tâbi tutulan taşınmaz kira gelirlerinden ibaret olması halinde, bu gelirler için beyanname verilmez.
  6. Mükellefin bağlı olduğu vergi dairesi, kurumun kanunî veya iş merkezinin bulunduğu yerin vergi dairesidir.
  7. Maliye Bakanlığı, mükelleflerin bağlı oldukları vergi dairelerini, kanunî veya iş merkezlerine bakmaksızın belirlemeye yetkilidir.
  8. Beyannamelerin şekil, içerik ve ekleri Maliye Bakanlığınca belirlenir. Mükellefler beyanlarını bu beyanname ile yapmak veya bu beyannamelerde yazılı bilgilere uygun olarak bildirmek zorundadır.

Kurumlar vergisi beyannamesi örneğini Gelir İdare Başkanlığı web sitesinden öğrenebilirsiniz. Kurumlar vergisi beyannamesi örneği için tıklayınız.

Haberler.com / Sena Demiröz - Gündem

Kurumlar Vergisi Gündem Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title