Haberi Paylaş

Kudüs nerede? Kudüs hangi ülkeye aittir? Kudüs tarihi nedir?

Gündem Haberleri

Kudüs nerede? Kudüs hangi ülkeye aittir? Kudüs tarihi nedir?

Kudüs, Akdeniz ile Lut Gölü arasındaki Yehuda Dağları'ndaki bir plato üzerine kurulmuş eski bir şehirdir. Kudüs'ün tam olarak nerede yer aldığı araştırılıyor. Peki, Kudüs nerede? Kudüs hangi ülkeye aittir? Kudüs tarihi nedir? Detaylar haberimizde...

Üç büyük İbrahimî din olan Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam için kutsal sayılan bir şehirdir. Orta Doğu'nun Kenan bölgesinde, Akdeniz ile Lut Gölü arasındaki Yehuda Dağları'ndaki bir plato üzerine kurulmuş eski bir şehirdir. Kudüs'ün coğrafi olarak nerede yer aldığı araştırılıyor. Peki, Kudüs nerede? Kudüs hangi ülkeye aittir? Kudüs tarihi nedir? Detaylar haberimizde...

KUDÜS NEREDE?

Şehir, Akdeniz ve Ölüdeniz'in (Lut Gölü) kuzey sınırı arasında yer almaktadır. Doğu Kudüs ile birlikte düşünüldüğünde, alan ve nüfus olarak İsrail'in en büyük şehridir. 800 binin üzerinde nüfusa ve 125,1 km2 alana sahiptir. Kudüs, Akdeniz ile Lut Gölü arasındaki Yehuda Dağları'ndaki bir plato üzerine kurulmuş eski bir şehirdir.

KUDÜS TARİHİ NEDİR?

Kudüs'ün hem İsrail milliyetçiliği hem de Filistin milliyetçiliği arasındaki merkezi pozisyonunu göz önünde bulundurduğumuzda, 5000 yıllık yerleşik hayatı barındıran tarihi incelerken gereken seçicilik, genelde ideolojik önyargı veya görüşlerden etkilenir. Örneğin, şehrin Yahudi dönemleri, İsrailli milliyetçiler (Siyonistler) için önemlidir ve onlara göre, modern Yahudiler, antik İsraillilerden ve Makabiler'den geldiğini iddia ederler. Öte yandan Müslüman, Hristiyan ve Yahudi olmayanlara ait dönemler ise Filistin milliyetçiliği için önemlidir. Filistin milliyetçilerine göre, günümüz Filistinlileri, bölgede bulunan farklı insan topluluklar oluşturmuştur. Sonuç olarak, iki taraf da şehrin tarihini, şehir üzerindeki iddialarını güçlendirmek adına politikleştirmektedir.

Haberler.com / Zehra Aygör - Gündem

Kudüs Gündem Yaşam Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title