Kripto Para Vergisi geliyor mu? Cumhurbaşkanlığı kripto para düzenlemesinde neler var? İşte Kripto para yasası! - Haberler
Haberi Paylaş

Kripto Para Vergisi geliyor mu? Cumhurbaşkanlığı kripto para düzenlemesinde neler var? İşte Kripto para yasası!

Haberler.com - Gündem
 - Güncelleme:
Kripto Para Vergisi geliyor mu? Cumhurbaşkanlığı kripto para düzenlemesinde neler var? İşte Kripto para yasası!

Kripto varlıklarla ilgili yasal mevzuat konusunda uzun süredir çalışmalar devam ediyor. Hükümet tarafında yapılan çalışmalarda öncelikle genel bir çerçeve düzenleme ile birlikte da kripto şirketlerine sermaye zorunluluğu ve küresel şirketlere Türkiye'de şirket kurma şartı gibi düzenlemeler getirilmeye hazırlanılıyor. Peki, Kripto para vergisi var mı? Kripto para vergisi düzenlemesi ne zaman? Kripto para vergi var mı, yüzde kaç? Coin vergisi var mı, ne kadar? İşte Kripto para yasası detayları!

Kripto para vergi düzenlemesi merak ediliyor. Cumhurbaşkanlığı kripto para düzenlemesi detayları belli oldu. Hükümet tarafından yapılan çalışmalarda öncelikle genel bir çerçeve düzenleme ile birlikte da kripto şirketlerine sermaye zorunluluğu ve küresel şirketlere Türkiye'de şirket kurma şartı gibi düzenlemeler getirilmeye hazırlanılıyor. Peki, Kripto para vergisi var mı? Kripto para vergisi düzenlemesi ne zaman?Kripto para vergi var mı, yüzde kaç? Coinlerden vergi alınıyor mu? İşte Kripto para yasası detayları haberimizde...

Kripto para ve varlıklarla ilgili yasal mevzuat konusunda çalışmalar sürerken, Cumhurbaşkanlığı'nda kapalı bir toplantı gerçekleştirildi. Bakanlar ve AK Parti kurmayların katıldığı toplantıda 4 ana başlık belirlendi. Bunlar ise küresel şirketlere Türkiye'de şirket kurma şartı, sermaye zorunluluğu, güvenli saklama ve bireysel yatırımcıların vergilendirilmesi olarak öne çıktı.

Bloomberg'e konuşan iki yetkilinin verdiği bilgiye göre Cumhurbaşkanlığı'nda 24 Mayıs tarihinde kapalı bir kripto varlık düzenleme mevzuat toplantısı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın başkanlığındaki toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, AKP Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı, Nurettin Canikli, Fatih Şahin ve Ömer İleri katıldı.

Toplantıda mevzuat hazırlıklarıyla ilgili gelinen aşama ve formüller ele alındı. Çalışmaları bir süre askıya alan hükümet, arayışların devam etmesi kararı aldı. Buna göre hükümet, kripto varlıklarla ilgili çalışmasında 4 ana başlık öne çıkıyor.

Bunlardan ilki uluslararası kripto şirketlerine Türkiye'de şirket kurma zorunluluğu getirilmesi. Hükümet bu kapsamda daha önce sosyal medya şirketleri için getirdiği kuralı kripto alanında da uygulamak istiyor. Türk şirketlerin yüksek rakamlarda vergi ödediklerine işaret eden yetkili, haksız rekabetin oluşmaması adına uluslararası şirketlerin de vergi mükellefi olmaları gerektiğine değindi.

AK Parti'nin Meclis'e sunmaya hazırladığı teklifte bir diğer noktanın da sermaye şartıyla ilgili olması planlanıyor. İlk değerlendirmeler 100 milyon TL'lik sermaye şartının getirilmesi yönünde ancak bu rakam artabilir.

AK Parti kurmayları, kripto varlıkların güvenli saklanması konusunda da formül arayışı içerisinde. Bu alanda mağduriyetlerin varlıkların korunması konusunda yaşandığına işaret eden bir yetkili, güvenilir saklama koşullarının oluşturulmasında bankaların teknolojik altyapılarının devreye girebileceğine dikkat çekti.

Hükümetin üzerinde durduğu ancak son kararı vermediği bir diğer konu da bireysel yatırımcıya yönelik vergilendirme. Bu konuda üzerinde durulan seçenek ise sembolik bir kambiyo vergisinin kripto alımlarında uygulanması. Bu oranın yükselmesinin kayıt dışılığa neden olabileceğini düşünen iktidar orta yol bulmaya çalışıyor.

Haberler.com - Gündem

Kripto Para Kripto Vergi Coin Gündem Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title