Karı-koca Ürettikleri Süpürgeleri Doğu İllerine Satıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Karı-koca Ürettikleri Süpürgeleri Doğu İllerine Satıyor

İhlas Haber Ajansı - Genel

Karı-koca ürettikleri süpürgeleri doğu illerine satıyor Karı-koca hem süpürgecilik mesleğini yaşatmaya çalışıyor hem de geçimini bu işten sağlıyorSAMSUN - Samsun'da, 20 yıldır baba mesleği olan süpürgecilik işini yapan Nuri ve Özlem Aydemir çifti yaptıkları el hasır süpürgelerini doğu...

Karı-koca ürettikleri süpürgeleri doğu illerine satıyor

Karı-koca hem süpürgecilik mesleğini yaşatmaya çalışıyor hem de geçimini bu işten sağlıyor

SAMSUN - Samsun'da, 20 yıldır baba mesleği olan süpürgecilik işini yapan Nuri ve Özlem Aydemir çifti yaptıkları el hasır süpürgelerini doğu illerine satıyor.

Çarşamba ilçesinde 20 yıldır süpürgecilik yapan Nuri ve Özlem Aydemir çiftinin ürettiği süpürgeler, özellikle doğu illerinden talep görüyor. Genelde kırsal bölgelerde tercih edilen hasır süpürgeler Erzurum, Kars, Ağrı, Van gibi illerde kırsal kesimlerde kullanılıyor.

"Mesleğin geleceğini iyi görmediğimiz için çocuklarımıza öğretmedik"

Süpürgecilik mesleğini babasından devraldığını belirten Nuri Aydemir, "Bu işi babamızdan devraldık. Eskiden süpürgeleri elle yapıyorduk. Şimdi makinelerde yapıyoruz. Eskiden beş kişi elle haftada 200 tane yapabiliyordu, şimdi ise makinelerde haftada 500-600 tane yapabiliyoruz. Daha seri ve daha az yorucu oluyor. Elde yapanlar var ama çoğunluk makinede yapıyor. Erzurum, Kars, Ağrı, Van illerine satış yapıyoruz. Doğuda bu süpürge tutuluyor. Kırsal bölge insanı bunu tercih ediyor. Doğuya da bu yüzden gidiyor. Doğuda şehir merkezlerinde değil kasabalarda kırsal bölgelerde kullanılıyor. Ev ve dükkan süpürgesi yapıyoruz. Ortalama 7 liradan satılıyor. Bu işin geleceği parlak değil. Meslek bitme noktasında. Mesleğin geleceğini iyi görmediğimiz için çocuklarımızı burada yetiştirmiyoruz" dedi.

20 yıldır eşiyle birlikte çalıştığını belirten Özlem Aydemir, "Geçimimiz için bu işi yapıyoruz. Biz bunu balkonlarda, merdivenlerde kullanıyoruz. Sabah eşimle birlikte geliyoruz, akşam birlikte çıkıyoruz" diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Genel

Nuri Aydemir, Erzurum, Samsun, Genel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title