Haberler

Kadınlar Hem Meslek Öğreniyor Hem Aile Bütçesine Katkı Sağlıyor

Son Güncelleme:
Abone Ol

Van'ın Tuşba Belediyesi tarafından açılan kurslarda eğitim gören kadınlar, meslek öğrenirken aile bütçelerine de katkı sağlıyor. Tuşba Belediyesi, kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımlarını sağlamak amacıyla düzenlediği kursları sürdürüyor. Kalecik Toplum Yaşam Merkezi'nde açılan kurslara katılan kadınlar, çeşitli beceriler kazanarak aile ekonomisine katkıda bulunuyor. Başkan Akman, merkezi ziyaret ederek kursiyerlerle sohbet etti.

Kadınlar hem meslek sahibi oluyorlar hem aile bütçelerine katkı sağlıyorlar

Başkan Akman'dan Kalecik Toplum Yaşam Merkezine ziyaret

VAN - Van'ın Tuşba Belediyesi tarafından açılan kurslarda eğitim gören kadınlar bir yandan meslek öğreniyor bir yandan da aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Tuşba Belediyesi, ilçedeki kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımlarını sağlamak amacıyla düzenlediği kursları aralıksız sürdürüyor. Üç yıldır ilçede faaliyet gösteren Kalecik Toplum Yaşam Merkezinde açılan birbirinden farklı kurslara katılan kadınlar bir yandan meslek öğrenirken bir yandan da aile bütçelerine katkı sağlıyor. Dikiş nakıştan okuma yazma kursuna, bilgisayardan üniversite hazırlık kurslarına kadar 40 adet kursun yer aldığı merkezde yaklaşık bin kursiyer eğitim görüyor.

Kalecik Toplum Yaşam Merkezini ziyaret eden Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, burada kursiyerlerle sohbet etti. Kalecik Toplum Merkezinin üç yıldır vatandaşlara hizmet sunduğunun altını çizen Başkan Akman, "Burada 40 kursta yaklaşık bin kursiyerimiz var. Burada el işi, nakış, dikiş, okuma yazma kurslarının yanında üniversite öğrencilerimiz için kurslar var. Bunun yanında kursa gelen kadınlarımızın çocukları için kreşimiz bulunuyor. Kurslarımızdaki tüm malzemeleri, öğrencilerimizin kaynak kitaplarını, deneme sınavı kitaplarını biz veriyoruz. Ayrıca üniversite sınavına giren tüm öğrencilerin sınav ücretlerini de biz sağlıyoruz. Yine burada futbol, voleybol ve basketbol alanlarında çocuklarımız yazın açık alanda kışın ise kapalı spor salonunda eğitim alıyor" dedi.

Buradaki kurslara katılan kadınların bir yandan meslek öğrenirken bir yandan da aile bütçelerine katkı sağladığını belirten Akman, "Kadınlarımızdan kimi çeyiz yapıyor kimi yaptığı ürünleri satarak aile bütçelerine katkı sağlıyor. Kadınlarımız evde boş oturacaklarına buraya gelerek hem sosyalleşiyorlar hem sohbet ediyorlar hem de meslek öğreniyorlar" ifadelerini kullandı.

Tuşba Belediyesi tarafından açılan okuma yazma kursuna gelen Aysel Özbek isimli vatandaş, "Zamanında amcam benim okumama müsaade etmedi. Buraya taşındıktan sonra okuma yazma kursuna geldim. Sıfırdan başladım şimdi lise 2. sınıftayım. Okumak çok güzel bir duygu. Okuyamam, yapamam diye bir bahane yok. İnsanlar yeter ki istesinler. Yapılmayacak bir şey yok. Okuma yazma bilmeyenler bir hastaneye ya da işlerinin olduğu bir yerde kendilerini ifade edemezler. Artık gittiğim her yerde kendimi ifade ediyorum. Hedefim üniversiteye gitmek ve torunlarımla mezuniyet yaşamak. Psikolog olmak istiyorum. Ben bu imkanları bize sunan Tuşba Belediyesine teşekkür ediyorum" dedi.

Dikiş nakış kursuna gelen Menekşe Yiğit isimli vatandaş da, daha önce evde zamanını boşa geçtiğini belirterek, "Burada hem yeni arkadaşlıklar ediniyoruz hem de aile bütçemize katkı sağlıyoruz. Bize bu imkanı sağladığı için başkanımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.

(ATL-MSA-Y)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kadın

Tuşba Van Belediye Kadın Spor Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

PANTENE ALTIN KELEBEK 2023 KAZANANLAR LİSTESİ: 49. Pantene AltIn Kelebek Ödülünü kimler kazandı, kazanan isimler kimler? DOĞUKAN İSLAMOĞLU KİMDİR? AK Parti Artvin Gençlik Kolları Başkanı Doğukan İslamoğlu neden öldü, kaç yaşında, hayatı ve biyografisi! BEŞİKTAŞ BAŞKANLIK SEÇİMİ SONUÇLARI: BJK yeni başkanı kim oldu 2023? Beşiktaş'ın yeni başkanı kim? Beşiktaş'ın YENİ BAŞKANI Hasan Arat kimdir, kaç yaşında, nereli? Beşiktaş Başkanlık seçimi kim kazandı? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ İNTERNET DİZİSİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi İnternet Dizisi ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ DİZİ ÇİFTİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Dizi Çifti ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ DİZİSİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek En İyi Romantik Komedi Dizisi ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Romantik Komedi Kadın Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Romantik Komedi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KOMEDİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Komedi Kadın Oyuncu ödülü kim aldı, kazandı? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KOMEDİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Komedi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KADIN SANATÇI kim kazandı, oldu? En İyi Kadın Sanatçı ödülü kime gitti, kim kazandı? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ERKEK SANATÇI kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Erkek Sanatçı ödülü kime gitti, kazandı?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title