Haberler

Kadın Kooperatifinde Üretilen El Yapımı Çikolatalar Belçika Çikolatasıyla Yarışıyor

Son Güncelleme:
Abone Ol

Kayseri'de kadınların gücünün birleştiği kooperatifte üretilen katkı koruyucusuz el yapımı çikolatalar, dünyaca ünlü Belçika çikolatası ile yarışıyor. Sarıoğlan Kadın Kooperatifi Başkanı Gülten Ardahan, kooperatifin kuruluş sürecini ve ürettikleri sağlıklı çikolataları anlattı.

Kayseri'de kadınların gücünün birleştiği kooperatifte üretilen katkı koruyucusuz el yapımı çikolatalar, dünyaca ünlü Belçika çikolatası ile yarışıyor.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek'in önderliğinde Sarıoğlan ilçesinde kurulan kadın kooperatifinde kadınların elleriyle ürettiği çikolatalar yoğun ilgi görüyor. Katkısız, koruyucusuz, tamamen el yapımı olan çikolatalar gördüğü ilgi ile dünyaca ünlü Belçika çikolatası ile yarışıyor.

"Türkiye'nin en lezzetli çikolatalarını üretiyoruz"

Sarıoğlan Kadın Kooperatifi Başkanı Gülten Ardahan, "Kooperatifimiz 5 Ekim 2022 tarihinde kuruldu. Bir yılı geçkin süredir çikolata üretimi yapıyoruz. Buna ek olarak pastane kafe de açtık. 2 işletmemizde 7 bayan üye ve 3 tane çalışanımızla 10 kadına iş istihdamı veriyoruz. Bu işe Vali'mizin destekleri ile başladık. Biz kooperatifçiliğin ne olduğunu bile bilmiyorduk. Onun sayesinde öğrendik. Kentimizde çok güzel kadın kooperatifleri kuruldu. Bunlardan biri de biziz. İçlerinde farklı ürün üretenlerden biri de biziz. Burada Belçika çikolatası üretiyoruz. Türkiye'nin en kaliteli çikolatasını üretiyoruz. Katkı koruyucu eklemiyoruz. Yiyebileceğiniz en sağlıklı çikolataları üretiyoruz. Makine üretimi değil, hepsi el üretimi. Burası küçük bir yer ama burada küçük bir fabrikamız var diyoruz. 1 makine ile başladığımız çikolata dükkanımızda şu an 3 çikolata makinesi ile devam ediyoruz. Başladığımızda çikolata dolabımız bile yoktu, şu an o da var. Daha emin adımlarla ilerliyoruz" şeklinde konuştu.

Kooperatiflerin kadınlara çok şey kattığını dile getiren Ardahan, "Kadınlarımızın hepsi evde oturuyordu ve hiçbir iş yapmıyordu. Sıkıldıkları için kurslara geliyorlardı. Orada aldıkları belgeler için 'biz bunları ne yapacağız' diyorlardı. Şu an hepsi bir iş sahibi oldu. Kendine özel kazançları oldu. Çok kısa bir süre sonra asgari ücret ve sigorta ile bu işi de taçlandıracağız. Kısa zamanda çok fazla işler yaptık" dedi. - KAYSERİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kadın

Sarıoğlan Kayseri Ardahan Belçika Kadın Haberler

Bakmadan Geçme

Naci Görür İstanbul depremi açıklaması nedir? 4 Aralık Naci Görür İstanbul depremi için ne dedi? Bursa hangi fay hattında? Bursa'da aktif kaç fay hattı var, nereden geçiyor? Marmara fay hattı Bursa'dan geçiyor mu? Bursa'da okullar tatil mi? Bursa Valiliği deprem açıklaması! Deprem dolayı okullar tatil mi? Lütfi Doğan kimdir, öldü mü? Eski Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan neden öldü? İos deprem uyarı sistemi var mı? iPhone deprem bildirimi nasıl açılır? AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ SINAV TARİHLERİ 2023-2024 | AÖL sınavları ne zaman, online mı olacak? Güncel AÖL sınav takvimi! ANDROID DEPREM UYARI SİSTEMİ NEDİR, NASIL ÇALIŞIYOR? Deprem uyarı sistemi nasıl ayarlanır? Android deprem uyarı sistemi nasıl kullanılır? Çerkezköy Deprem Son Dakika! Çerkezköy'de deprem mi oldu, kaç şiddetinde? 4 Aralık Çerkezköy'de nerede deprem oldu? İzmit deprem mi oldu? SON DAKİKA! Kocaeli kaç şiddetinde deprem oldu? BURSA'DA DEPREM SON DAKİKA! Bursa'da deprem mi oldu, kaç şiddetinde? 4 Aralık Bursa'da nerede deprem oldu? Yalova deprem mi oldu? SON DAKİKA! 4 Aralık Yalova kaç şiddetinde deprem oldu? Balıkesir'de deprem mi oldu, kaç şiddetinde? 4 Aralık Balıkesir'de nerede deprem oldu? İstanbul'da nerede deprem oldu? 4 Aralık İstanbul'da deprem mi oldu, kaç şiddetinde? İstanbul deprem mi oldu? SON DAKİKA! İstanbul kaç şiddetinde deprem oldu? ARALIK AYI TEFE TÜFE KİRA ARTIŞ ORANI: Kira artış oranı ne kadar olacak?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title