İran doğalgazı neden kesti? İran'ın doğalgazı kesmesi Türkiye'yi etkiler mi? İran gazı neden kesti? Evlerde doğalgaz kesilecek mi? - Haberler
Haberi Paylaş

İran doğalgazı neden kesti? İran'ın doğalgazı kesmesi Türkiye'yi etkiler mi? İran gazı neden kesti? Evlerde doğalgaz kesilecek mi?

Haberler.com - Gündem
 - Güncelleme:
İran doğalgazı neden kesti? İran'ın doğalgazı kesmesi Türkiye'yi etkiler mi? İran gazı neden kesti? Evlerde doğalgaz kesilecek mi?

İran, yaptığı açıklamayla "teknik arıza" nedeniyle Türkiye'ye 10 gün boyunca doğalgaz akışı sağlanamayacağını duyurmuştu. Bunun üzerine İran doğalgazı neden kesti? İran'ın doğalgazı kesmesi Türkiye'yi etkiler mi? sorularının yanıtı merak edildi. İran gazı neden kesti?

İran doğalgazı neden kesti? İran'ın doğalgazı kesmesi Türkiye'yi etkiler mi? soruları gündemin merak edilen konuları arasında yer alıyor. İki gündür Türkiye'de enerji gündemini meşgul eden konuların başında İran'ın Türkiye'ye uyguladığı gaz kesintisi geliyor.

İran Milli Gaz Şirketi'nin (NIGC) teknik bir arızayı gerekçe göstererek Gürbulak giriş noktasından Türkiye'ye doğalgaz arzını 10 gün süreyle durdurduğu bildirildi.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) konuya ilişkin duyurusunda "Ülkemize Gürbulak Giriş Noktasından İran Milli Gaz Şirketi (NIGC) tarafından sağlanan doğalgazın teslimat basıncı ve miktarı 17 Ocak 2021 itibarıyla azalmaya başlamış ve doğalgaz alımı Günlük Kontrat Miktarının yaklaşık 1/3'ü seviyesine kadar düşmüştür" denildi.

Duyuruda, NIGC tarafından yapılan bildirimde teknik bir arıza gerekçe gösterilerek, doğalgaz arzının mücbir sebep nedeniyle 20.01.2022 tarihinden itibaren 10 gün süreyle yapılamayacağının bildirildiği ifade edildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ise, Türkiye'de Ağrı giriş noktasından sağlanan doğal gazın, İran tarafındaki doğal gaz iletim hattında meydana gelen bir arıza nedeniyle bugünden itibaren 10 gün süre ile yapılamayacağının bildirilmesi üzerine yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, arızanın daha kısa sürede giderilmesi için İran tarafıyla gerekli girişimlerde bulunulduğu ve konunun hassasiyetle takip edildiği belirtilerek, "Elektrik ve doğalgaz sistem dengesinin korunması amacıyla yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santralleri ile sınırlı olmak ve kesinti planları önceden bildirilmek suretiyle, doğalgaz ve buna bağlı olarak da elektrik tüketiminde kısıtlamalar yapılacaktır" ifadelerine yer verildi.

Ayrıca açıklamada, mevsim normallerinin altında seyreden olumsuz hava koşullarına rağmen diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemlerin alındığı kaydedildi.

Haberler.com - Gündem

Doğal gaz, Botaş, İran, Gündem, Ekonomi, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title