İmre ne demek? TDK'ye göre imre ne anlama geliyor? - Haberler
Haberi Paylaş

İmre ne demek? TDK'ye göre imre ne anlama geliyor?

Haberler.com - Gündem
 - Güncelleme:
İmre ne demek? TDK'ye göre imre ne anlama geliyor?

Günlük hayatta sıkça duyulan ve anlamı merak edilen imre kelimesinin ne demek olduğu araştırılıyor. Peki, imre anlamı ne? İmre ne demek? TDK'ye göre imre ne anlama geliyor?

Anlamı en çok merak edilen kelimelerden olan imre, sosyal hayatın için çok defa duyuluyor ve ne anlama geldiği araştırılıyor. İmre ne demek? İmre anlamı ne? TDK'ye göre imre ne anlama geliyor? Detaylar haberimizdedir…

İMRE NE DEMEK?

İmre – Türk ve Altay halk kültüründe ve mitolojisinde Cemre Cini. İmere veya Emre de denir. İlkbaharda görünüp titrek ışıklar saçarak göğe yükselir. Sonra buzların üzerine düşerek onları eritir. Oradan da yere girer. Bundan sonra ısınmış topraktan buhar yükselir. Emire baharın gelişini temsil eder. Bulgarlarda Zemire olarak yer alır. Anadolu Türkçesindeki Arapçadan gelme Cemre sözcüğünün aslında bu adın benzetme yoluyla değişmiş hali olduğu söylenebilir. İlk cemre 20 Şubatta havaya ve yedişer gün arayla da suya ve toprağa düşer. Zemre ise Kumuk Türkçesinde nem, buhar gibi anlamlara gelir. Emir ise sis, duman, bulut anlamlarını taşır. Ünlü tasavvuf ozanı Yunus Emre ve şeyhi Taptuk Emre'nin adları da bu konuda ilgi çekici bir özellik taşır. Tasavvuftaki kor ve ateş kavramlarının mecazi anlamları vardır. Temizlenmeyi ve yeniden doğuşu temsil eden ateş aşk kavramının yakıcılığıyla da yakından ilgilidir. Amramak/Emremek/İmremek (Aşık Olmak) ve Amra/Emre/İmre (Aşık) sözcükleri de bu konuyla bağlantılı olarak değerlendirilebilir. İç Anadolu'da ve Sivas yöresinde, soğukta kalanlar için kullanılan "İmir'in (Emir'in) iti gibi titremek," deyiminin de yine bu varlıkla alakalı olduğu söylenir.

TDK'YE GÖRE İMRE NE ANLAMA GELİYOR?

İmre kelimesi TDK'ye göre aşık, tutkun, kardeş ve arkadaş anlamına geliyor.

Haberler.com / Sena Demiröz - Gündem

Ne demek TDK Gündem Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title