Haberi Paylaş
  İkinci El Gelinlik Satın Almak Sandığınız Kadar Kötü Değil

  İkinci El Gelinlik Satın Almak Sandığınız Kadar Kötü Değil

  Komik - İlginç Haberleri

  Düğün evlenmek isteyen herkesin hayalini kurduğu, hayata dair önemli bir organizasyondur.

  Düğün evlenmek isteyen herkesin hayalini kurduğu, hayata dair önemli bir organizasyondur. Düğün günü gelinin günü olarak adlandırıldığından dolayı bu özel günde gelinin her istediğinin olmasını sağlamak damadın en özel görevlerinden birisidir. Her kadın küçük yaşlardan itibaren gelinliği ile ilgili hayal kurmaya başlar. Balık, prenses, robadan, V kesim fark etmeksizin herkesin hayalinde özel bir gelinlik vardır. Ancak mükemmel bir gelinlik mükemmel bir fiyat etiketine sahip olduğundan dolayı ne yazık ki herkesi aynı derecede mutlu edemiyor. Düğününüz ya da nikahınız için sahip olduğunuz bütçenin %10 ila %20 arasında değişen bir miktarını gelinlik satın almaya ayırmak istemeyebilirsiniz. Bu harcamayı haklı ve mantıklı kılmak için en önemli sebep evleniyor olmanız olsa da fiyatlar her zaman istediğiniz kararı vermenizi sağlamaz. Bu durumda akla gelen şeylerden birisi ikinci el gelinlik satın almaktır. Elbette gelinliğinizin daha öncesinde kullanılmış olmasını istemeyebilirsiniz ama düşündüğünüz zaman gerçekten bunun ne önemi var?

  Evlenen çiftler sadece mutluluklarına ve anın tadına odaklandıkları zaman gerçekten yaptıkları organizasyonun tadını çıkarabiliyor.  Başkalarının ne düşüneceği üzerine kafa patlatmak, batıl inançlara ve toplumsal yaptırımlara göre hareket etmek oldukça stresli bir sürecin kapılarını aralıyor. İkinci el gelinlik satın almak istediğiniz zaman siz bu durumu sorun etmeseniz bile başkaları sorun edebilir. Ancak bu noktada düşünmeniz gereken tek şey önemli olanın sizin ne istediğiniz olduğu gerçeğidir. İkinci el gelinlik giymek dünyanın en farklı ve özel deneyimi olabileceğinden dolayı bu fırsatı değerlendirerek maddi ve manevi açıdan avantaj elde edebilirsiniz.

  İkinci El Gelinlik Nedir?

  Bir başkası için tasarlanan ya da bir başkası tarafından kullanılan hazır tasarım gelinlikler ikinci el gelinlik olarak adlandırılır. Bu gelinlikler oldukça yüksek indirimlerle listelenirler. İndirim oranı yüksek olan ikinci el gelinlik modelleri gelinlerin peri masalı hayallerini daha hesaplı bir şekilde gerçekleştirmelerine olanak tanır. İkinci el gelinlik modelleri rüya elbisesini arayan ve bu elbisenin daha öncesinde giyilmiş olmasını sorun etmeyecek kadınlar için mükemmel bir çözümdür. Önemli olan gelinliği giydiğiniz zaman nasıl gözüktüğünüz ve hissettiğiniz olduğundan dolayı arka planda kalacak her şeyin bir teferruattan ibaret olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Bazı durumlarda üzerinde etiketi bulunan ikinci el gelinlik modelleri bile bulabilirsiniz. Bu genellikle gelinliğini satın aldıktan sonra kendisi için daha güzel bir model bulan gelinlerin satın aldığı ama hiç giymediği gelinlik modellerinde mümkün olmaktadır. İade zamanını kaçıran, düğün telaşı ile iade işlemi yapamayan ya da gelinliğini yurt dışından getirten kadınlar bu tür bir durumla karşılaşıp üzerinde etiketi olan gelinliklerini ikinci el fiyatları ile satarak oldukça uygun fiyatlı bir şekilde gelinlik almanızı sağlayabilirler.

  İkinci El Gelinlik Maliyetleri Ne Kadardır?

  Her gelinliğin fiyatı malzemesi, işçiliği ve sahip olduğu markaya göre özel olarak belirlenir. Tasarımcılar ve gelinlik üreticilerin kendi fiyatlarını pek çok değişkene göre bağımsız bir şekilde belirlerler. Bu nedenle ikinci el gelinlikler için belirli bir maliyet hesabı yapmak zor olsa da genellikle standart gelinlik markalarından bahsedildiği zaman ikinci el gelinlik modelleri perakende fiyatın üzerinden ortalama %50'lik bir indirimle alınabilir. Elbette bu gelinliklerin nazikçe giyilmiş, lekesiz ve hasarsız olması gerektiğini de unutmamalısınız. Ancak Vera Wang, Monique Lhuilier, Vivienne West, Oscar de la Renta gibi popüler tasarımcıların gelinliklerini ikinci el olarak almak istediğiniz zaman satış fiyatı üzerinden %20 ila %40 arasında değişen bir indirime sahip olabilirsiniz. Elbette ikinci el gelinlik alırken tek kriter marka ya da satıcı değildir. Gelinliğin ne kadar yıprandığı, eski olduğu ya da hasarlı olup olmadığı fiyatları doğrudan ciddi bir şekilde etkilemektedir. Biraz hasarlı ya da lekeli bir ikinci el gelinlik satış fiyatı üzerinden %90 indirimle alınabilir. İkinci el gelinlik alırken maliyetle ilgili dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise gelinliğin aksesuarları olmalıdır. Aksesuarların ne durumda olduğunu görmeli ve fiyata dahil olup olmadığı bilgisine sahip olarak ikinci el gelinlik alışverişinizi yapmalısınız.

  İkinci El Elbiseler Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

  İkinci el gelinlik satın almadan önce kendiniz için doğru kıyafeti bulmak için sormanız gereken birkaç soru olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Birçok kadın gelinliğini aldıktan sonra gelinlik üzerinde oynamalar yapar. Bu oynamaların sebebi gelinlik modelinin kişinin kendi vücuduna daha iyi oturmasını sağlamaktır. Eğer özel dikim bir gelinliği ikinci el olarak alıyorsanız zaten gelinlik tamamen aldığınız kişinin bedenine göre dikilmiş olacaktır. Hazır dikim ama üzerinde oynanmış bir ikinci el gelinlik alıyorsanız gelinliğin üzerinde daraltma ya da kısaltma payları olabileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Gelinlik alındıktan sonra hem boy hem de beden olarak düzenlenebilir. Bu nedenle siz de ikinci el gelinlik alırken satıcınızdan aldığınız gelinlik üzerinde ne tür oynamalar yapıldığını öğrenmelisiniz.

  Gelinlik modellerinde beden ölçüleri farklılık gösterir. Günlük kıyafet ölçülerine göre gelinlik satın almamak her zaman daha doğru sonuç almanızı sağlar. Eğer ikinci el gelinlik almaya karar verdiyseniz gelinlik ölçüleri hakkında biraz bilgi sahibi olmanız daha iyi sonuçlar elde etmenizde fayda olur. İkinci el gelinlik alacaklara verilen en önemli tavsiyelerden birisi de alacakları gelinliği normal bedenlerinden daha büyük almaları yönündedir. Bu sayede işinin ehli bir terziye giderek gelinliğin tam bedeninize göre yeniden yapılandırılmasını sağlayabilirsiniz. Ufak tüyolar alarak kendiniz için harika bir ikinci el gelinlik tercih edebilirsiniz.

  İkinci El Gelinlik Olarak Vintage Modelleri Seçin

  İkinci el gelinlik giymek isteyenler için bir diğer alternatif ise vintage gelinlik modelleri olabilir. Bu tür bir seçim yaparak masalsı bir dünyanın kapılarını rahatlıkla aralayabilirsiniz. Vintage parçalar moda dünyasının hikaye anlatan parçaları olarak bilinirler. Annenizin, anneannenizin gelinliğini giyebileceğiniz gibi iyi bir vintage gelinlik de satın alabilirsiniz. Bu parçalar oldukça nadir olduğundan dolayı da sizi her zaman farklı ve dikkat çekici hissettirecektir. Vintage gelinlik modellerini ikinci el olarak satın almak dışında şansınız olmadığını bilmelisiniz. Bu yüzden vintage gelinlik alırken de ikinci el gelinlik alışverişi ile ilgili bilmeniz gerekenleri uygulamanız yeterli olacaktır. Bu alışveriş dinamiklerinin yanı sıra vintage ürünler hakkında bilgi edinmeniz de alışverişinizin daha başarılı olmasını sağlar.

  Pek çok fikirden dolayı ikinci el ya da vintage ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu fikirlerden birisi de karbon ayak izini azaltmak isteyen çevrecilerden gelmektedir. Yeni üretime değil de üretilmiş olana rağbet artması durumunda dünyanın daha güzel bir yer olacağının bilincindeyseniz en özel gününüzde de bu düşüncenizi rahatlıkla yansıtabilirsiniz. Vintage bir gelinlik modeli tercih ettiğiniz zaman bu parçanın nadir, zarif ve özel olduğunu bilmenin yanı sıra dünyaya yaptığınız bir iyiliğin mutluluğunu da hissedebilirsiniz.

  Vintage bir gelinlik alırken de gelinliğinin tarihini bilmek size fayda sağlar. Düğün organizasyonunuza uygun bir model istiyorsanız tarihin güzel sayfalarında biraz gezinmeniz doğru gelinliği seçmenizde etkili olabilir. Romantik bir düğün için 60'lı yıllardan kalma bir modeli rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Vintage modelleri tercih edeceğiniz zaman ölçüler konusunda detaylı araştırma yapmanız gerekir. Eski dönemlerde kadınlar oldukça sıkı korseler kullandıkları ve dönemlerinde ince bel moda olduğu için gelinlik modellerinin tasarımları da bu duruma uyacak şekildedir. Korse takmak istemiyorsanız vintage gelinlik modeli seçerken bu duruma uyacak bir model tercih etmelisiniz.

  İkinci El Gelinlik Alırken Sorulması Gereken Sorular

  Doğru gelinliği almak bile yeterince sorun teşkil ederken ikinci el gelinlik almak size oldukça zor gelebilir. Sadece doğru soruları sorarak hayallerinizdeki gelinliğe ekonomik bir şekilde sahip olabilirsiniz. İkinci el gelinlik alırken eğer gelinliği görmeden alacaksanız sormanız gereke soruların sayısı biraz artabilir ama bu size sorun yaratacak bir durum değildir. Birkaç dakika fazla zaman ayırarak hem düşük maliyetli hem de harika bir gelinliğe sahip olabilirsiniz.

  Temizleme Şekli

  İkinci el gelinlik satın alırken satın aldığınız kişinin gelinliği nasıl temizlettiğini öğrenmeniz size fayda sağlar. Karşınıza çıkacaklar arasında gelinliğin hiç temizlenmemiş olması ya da gelinlik konusunda uzmanlaşmış profesyonel bir kuru temizleyicide temizlenmiş olması gibi farklı ihtimaller vardır. Bu ihtimalleri kendinize göre değerlendirerek son kararınızı verebilirsiniz. Gelinlik daha önce hiç temizlenmediyse kuru temizleyici maliyetini göz önünde bulundurarak pazarlık yapabilirsiniz. Eğer gelinlik temizleme üzerine uzman bir profesyonel tarafından temizlendiyse bu işleme dair belgeleri görerek gelinliği daha rahat satın alabilirsiniz.

  Düğün Yeri

  İkinci el gelinlik satın alırken alacağınız gelinliğin nasıl bir ortamda giyildiğini bilmek size çok fikir verir. Kır düğününde giyilen bir gelinlikte çim ya da toprak lekesi olabilir, salon düğününde giyilen bir gelinliğin eteklerinde ayakkabı izleri olacağını düşünebilirsiniz. Gelinlik kapalı bir alanda giyildiyse kirlenme ihtimali azalırken açık alanda giyildiyse kirlenme ihtimali daha fazladır. Bu tür ihtimalleri göz önünde bulundurarak etkileyici güzellikteki bir gelinliği ikinci el fiyatı ile alarak ciddi oranlarda tasarruf edebilirsiniz.

  Muhafaza Şartları

  Gelinlikler çoğu zaman özel kıyafet torbaları içerisinde saklanırlar. Bu özel kıyafetin farklı kıyafetlerle temas ederek yıpranmasını kimse istemez. Ancak siz yine de ikinci el gelinlik alacağınız zaman gelinliğin nerede ve ne şartlarda saklandığını sormayı ihmal etmemelisiniz. Gelinlik sigara içilen bir ortamda saklandıysa üzerine sinen sigara dumanı cazip rengini bozmuş olabilir. Eğer gelinliğin tutulduğu alanda evcil hayvan varsa ikinci el gelinlik üzerinde gizemli koku ve lekeler bulabilirsiniz. Gelinliğin nasıl saklandığı kadar ne kadar süre saklandığını da sormayı unutmayın. Çok uzun yıllar saklanan gelinliklerin renginde değişimler olabilir. Bu durum gelinliğin saklanma şartları ile doğrudan ilişkili olmadığından dolayı es geçmemeniz gereken bir konudur. Gelinlik oldukça iyi şartlarda saklanmış olsa bile zamandan dolayı yıpranmış ya da renk değiştirmiş olabilir. Bu tür sorular size huzurlu bir alışverişin kapılarını açacağı için sormaktan çekinmeyin.

  Kusurları Nerede Aramanız Gerektiğini Bilin

  İkinci el gelinlik satın alırken nereye bakmanız gerektiğini bilirseniz doğru alışverişi yapma şansınızı o kadar yükseltmiş olursunuz. Gelinlikler bir kere giyildiği için bu kıyafetlerin üzerinde aşınma, yıpranma ya da hasar görmek oldukça zordur. Ancak bu kıyafetlerin de hassas noktaları olduğunu aklınızdan çıkarmasın. Gelinliklerin en çok yıpranan noktaları koltuk altı bölgesi ve büstiyer çizgisidir. Bu iki noktayı özellikle kontrol etmek isteyebilirsiniz. Genellikle ikinci el gelinlik modellerinde denk geleceğiniz etek kirlerinden kolaylıkla kurtulmak mümkündür. Hatta farklı noktalardaki lekeleri terzinizle konuşarak halledebilirsiniz. Gelinliğin modeline göre yapılabilecek kıvırma ve katlama gibi işlemler sayesinde lekelerden kurtulmak mümkündür. Lekeden kurtulup kurtulmayacağınızı öğrenmek için terzinize danışmanız gerekir.

  Kendinizi Koruyun

  Standart bir alışveriş esnasında sizi koruyan pek çok kural olduğunu bilirsiniz. Özellikle iade politikaları tüketiciyi koruduğundan dolayı alışveriş yapmak daha kolaydır. İkinci el gelinlik alışverişi yaparken satıcı ile her konuyu konuştuğunuzdan emin olun. İade şartlarını detaylı bir şekilde öğrenin. Ürün açıklaması ile ürünün eşleşmesini yapmak için araştırmalarınızı iyi yapın. Sende Var mı? alıcı koruması sunan bir site olarak satın aldığınız ikinci el gelinlik ile ilgili haklarınızı saklı tutar. Siz ürünü teslim alıp onay verene kadar ödemeniz satıcıya geçmediğinden dolayı aldığınız ürünü iade edebilme şansınız vardır. Bu tür bir alışveriş yaparken sizi koruyan bir sistemi tercih ederek ikinci el alışveriş sürecini daha sorunsuz bir hale getirebilirsiniz.

  Giderlerinizi Hesaplayın

  İkinci el gelinlik aldığınız zaman yaptıracağınız tadilatların size maliyetini aklınız getirebilirsiniz. Bu noktada unutmamanız gereken yeni bir gelinlik aldığınız zaman da tadilatlar yaptıracağınız gerçeği olmalıdır. Zaten yeni gelinlik fiyatına bu tadilatların bir kısmı eklenir eğer eklenenlerden daha fazlasına ihtiyacınız olursa ek ödeme yapmak zorunda kalırsınız. Bu nedenle ikinci el gelinlik aldığınız zaman yaptıracağınız tadilatlar sizin için büyük bir sorun değildir. Tedbiri elden bırakmamak için gelinliğiniz için gideceğiniz terzi ile detayları konuşup maliyetlerinizi öğrenerek hareket edebilirsiniz.

  Maliyetlerinizi hesaplarken aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer konuda aksesuarlar olmalıdır. Satın aldığınız gelinlik modeli eğer duvak, etol, eldiven gibi parçalarla birlikte satılıyorsa ve bu parçaları da beğendiyseniz oldukça şansı sayılırsınız. Eğer sadece gelinliği satın alıp buna uygun aksesuarları ayrıca alacaksanız maliyetlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Beğendiğiniz gelinlik modeline uygun aksesuarları da ikinci el satın alabilirsiniz. Eğer ikinci elde istediğiniz aksesuarları bulamayacağınızı düşünüyorsanız bu parçaların perakende satış fiyatlarını öğrenerek toplam maliyetinizi hesaplayın. Bu hesabı yaparken ikinci el gelinlik için ödediğiniz meblağın size gerçekten ne kadar kazandırdığını rahatlıkla görebilirsiniz.

  Acele Etmeyin

  İkinci el gelinlik alacağınız zaman yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi sabretmektir. Eğer yeterince sabredersiniz sizin için en uygun gelinlik modelini bulabilirsiniz. Aramanızı sınırlandırmadan, seçeneklerinize mecbur hissetmeden karar verirseniz ikinci el gelinlik almaktan asla pişman olmazsınız. İstediğiniz gelinliğe sahip olmak sizin için en önemli şeylerden birisi olduğundan dolayı kararınızı iyi düşünüp, araştırarak vermeniz en doğrusu olacaktır. İkinci el giyim piyasasında rafların sürekli yenileneceğinden rahatlıkla emin olabilirsiniz.  Bu nedenle kesinlikle acele karar vermekten kaçınmalısınız. En özel gününüzde gerçekten hayallerinizi gerçekleştirecek bir gelinlik giymek için çok para vermenize gerek yoktur. Biraz zaman ayırmak ve araştırma yapmak ekonomik ve dikkat çekici bir gelinliğe sahip olmanızı sağlar.

  Kaynak: Emoji.com.tr / Komik - İlginç

  TEM Otoyolu İkinci El Gelinlik Düğün Komik - İlginç Haberler

  beğendim
  alkışladım
  beğenmedim
  güldüm
  üzüldüm
  sinirlendim
  şaşırdım
  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title