Haberi Paylaş

İkinci cemre düştü mü? Cemre toprağa ne zaman düşüyor? 2022 cemreler ne zaman düşecek?

Gündem Haberleri

İkinci cemre düştü mü? Cemre toprağa ne zaman düşüyor? 2022 cemreler ne zaman düşecek?

Mart ayının başlamasıyla birlikte 2022'de cemre düşüş tarihleri araştırılan konular arasında yer aldı. Cemre toprağa ne zaman düşüyor sorusunun yanıtı çok merak ediliyor. Cemre havaya ne zaman düşer, suya ne zaman düşer, toprağa ne zaman düşer? İlk cemre ne zaman nereye düşecek? 2022 ikinci cemrenin düşeceği tarih belli mi ne zaman düşer? 2022 cemreler ne zaman düşer? İşte üç cemrenin de düşüş günü ile ilgili bilgiler…

Cemre toprağa ne zaman düşüyor sorusunun yanıtı, toprağın ısınma zamanını merak eden vatandaşlar tarafından araştırılan konular arasında yer alıyor. 2022 cemreler ne zaman düşer? İlk cemre yılın başlarında açan ve bu nedenle bahar beklentisini artıran çiçekler arasında yer alıyor. İkinci cemre ne zaman nereye düşecek? 2022 2.cemrenin düşeceği tarih belli mi ne zaman düşer?

Kış aylarında çıkan ilk cemre çiçekleri renkleriyle gözler için bir zerafet bir heyecan uyandırır. Şubat ayından Mart ayına kadar olan çiçeklenme dönemi sık sık merak konusu haline gelir. Bilindiği üzere Ocak ve Şubat aylarında bir çok ülkede toprak çoğunlukla karla kaplıdır. Ama cemrelerin çıkması ile beyaz ihtişam bozuluyor. Kış aylarında, nergislerin ve Adonis çiçeklerinin sarı çiçekleri yukarı bakar.

Halk takvimi ve inanışına göre, kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başlıyor. Cemrenin birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılıyor. Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşer.

Halk takvimi ve inanışına göre, kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başlıyor. Cemrenin birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılıyor.

Üç tane olan cemrenin;

Birincisi havaya 19-20 Şubat,

İkincisi suya 26-27 Şubat

Üçüncüsü de 5-6 Mart toprağa düşer.

"Ateş", "kor" anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. "cemre düşmesi", bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor.

"cemre düşmesi" hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.

Gündem Yaşam Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title