Hemşire maaşları 2022: En düşük hemşire maaşı ne kadar? Hemşire maaşları ne kadar olacak? Hemşire maaşı ne kadardır? - Haberler
Haberi Paylaş

Hemşire maaşları 2022: En düşük hemşire maaşı ne kadar? Hemşire maaşları ne kadar olacak? Hemşire maaşı ne kadardır?

Haberler.com - Gündem
 - Güncelleme:
Hemşire maaşları 2022: En düşük hemşire maaşı ne kadar? Hemşire maaşları ne kadar olacak? Hemşire maaşı ne kadardır?

Hemşirelik maaşları merak ediliyor. Yeni yıl ile birlikte hemşire maaşları ne kadar oldu araştırılıyor. Ocak ayı itibarıyla aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 6429 liraya, en düşük memur emekli aylığı 4289 liraya çıktı. Peki, Hemşire maaşları 2022: En düşük hemşire maaşı ne kadar? yeni başlayan hemşire maaşı ne kadar? Hemşirelik maaşları ne kadar olacak? Hemşire maaşı ne kadardır? Hemşireler ne kadar maaş alıyor? İşte detaylar haberimizde...

En düşük hemşire maaşı ne kadar? sorusu araştırılıyor. Ocak ayı itibarıyla aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 6429 liraya, en düşük memur emekli aylığı 4289 liraya çıktı. Peki, Hemşire maaşları 2022: En düşük Hemşire maaşı ne kadar? Hemşirelik maaşları ne kadar olacak? Hemşire maaşı ne kadardır? Hemşire ne kadar maaş alıyor? İşte detaylar...

Kamu görevlileri ve emeklilere yapılan zamlar belli oldu. 2022 yılında kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında yapılan artışlar, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşme ile belirlenmişti. En düşük hemşire maaşı 2021 temmuz ayında 6.349 TL iken, 2022 yılında 8.351 TL oldu.

Hemşire maaşları 2022: En düşük hemşire maaşı ne kadar? Hemşire maaşları ne kadar olacak? Hemşire maaşı ne kadardır?

Ocak ayından geçerli olmak üzere kamu görevlileri ile memur emeklilerinin tamamının aylık ve ücretlerinde yüzde 5 artış öngörülmüştü. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 2,5 ilave artış yapılması müjdesini verdi.

2021 yılı ikinci altı aylık döneminde enflasyon yüzde 25,47 gerçekleşirken, kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde enflasyondan kaynaklı artış ve ilave zam ile birlikte 2022 yılı ocak ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 30,95 iyileştirme yapılacak.

Aynı dönemde SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında ise yüzde 25,47 artış sağlanacak.

Bu çerçevede aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 4881 liradan 6429 liraya, en düşük memur emekli aylığı 3276 liradan 4289 liraya yükseldi.

Hemşire maaşları 2022: En düşük hemşire maaşı ne kadar? Hemşire maaşları ne kadar olacak? Hemşire maaşı ne kadardır?

Hemşirelik uygulama yetkisi, mesleki hak ve sorumlulukların yanı sıra kamusal hesap verebilirlik mekanizmalarını tanımlayan bir sosyal sözleşmeye dayanmaktadır. Hemen hemen tüm ülkelerde, hemşirelik uygulaması kanunla tanımlanır ve yönetilir.

Dünya çapındaki hemşirelik topluluğunun amacı, profesyonellerinin kimlik bilgilerini, etik kurallarını, standartlarını ve yeterliliklerini korurken ve eğitimlerine devam ederken herkes için kaliteli bakım sağlamalarıdır. Profesyonel hemşire olmanın birçok eğitim yolu vardır ve bu yollar dünya çapında büyük farklılıklar gösterir; hepsi kapsamlı hemşirelik teorisi ve uygulamasının yanı sıra klinik beceriler konusunda eğitim içerir. Hemşireler, bireyin fiziksel, duygusal, psikolojik, entelektüel, sosyal ve ruhsal ihtiyaçlarına göre bütüncül bir şekilde sağlıklı ve hasta olan her yaştan ve kültürel geçmişe sahip bireylerle ilgilenir. Meslek, bu bireylere bakmak için fizik bilimi, sosyal bilimler, hemşirelik teorisi ve teknolojiyi birleştirir.

Hemşirelik Lisansı; üniversiteler tarafından verilen, hemşirelik bilimi ve ilkeleri alanında dört yıllık akademik derecesi almış kişilere verilir. Temel tıp bilimleri ve hemşirelik ana alan derslerinden (Hemşirelik ilke ve uygulamaları, iç hastalıkları hemşireliği, cerrahi hemşireliği, kadın hastalıkları ve doğum hemşireliği, pediatri hemşireliği, psikiyatri hemşireliği, halk sağlığı hemşireliği) başarılı olmuş ve teorik eğitiminin yanı sıra pratik eğitimini de başarıyla tamamlamış lisans mezunu öğrenciler hemşire unvanına sahip olur. Hemşirelik eğitimini yüksek lisans ve doktora seviyesinde devam ettiren kişiler ise uzman hemşire unvanına sahip olur.

Haberler.com - Gündem

Hemşire Emekli Memur Kamu Ocak Gündem Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title