Haberler

Halı ve Kilim Dokumacılığı Kursuna Katılan Kadınlar, Öğrendikleri İşi Gelir Kapısına Dönüştürmeye Hazırlanıyor

Abone Ol

Halı ve Kilim Dokumacılığı Kursuna Katılan Kadınlar, Öğrendikleri İşi Gelir Kapısına Dönüştürmeye Hazırlanıyor Nevşehir Belediyesi ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ortaklığında başlatılan halı ve kilim dokuma kursuna katılan ev kadınları, öğrendikleri dokumacılığı gelir kapısına çevirmeye hazırlanıyor.

Halı ve Kilim Dokumacılığı Kursuna Katılan Kadınlar, Öğrendikleri İşi Gelir Kapısına Dönüştürmeye Hazırlanıyor

Nevşehir Belediyesi ve Türkiye İş Kurumu ( İşkur ) ortaklığında başlatılan halı ve kilim dokuma kursuna katılan ev kadınları, öğrendikleri dokumacılığı gelir kapısına çevirmeye hazırlanıyor.

Nevşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyet sürdüren Kadın Çalışmaları Eğitim Merkezi (KAÇEM) tarafından oluşturulan atölyede eğitim alan 12 kadın, unutulmaya yüz tutan el sanatlarından halı ve kilim dokumacılığını geleneksel tezgahlarda öğreniyor.

Üç ay süreli kursun ardından öğrendikleri bilgi ve becerilerle ürettiklerini pazarlamayı hedefleyen kadınlar, hayallerine kapı aralanmasının sevincini yaşıyor.

Usta öğretici Fatma Turgut'tan hafta içi mesai saatlerinde eğitim alan kadınlara, İŞKUR desteği ile günlük harçlık da veriliyor.

Fatma Turgut, eğitimde iplerden tezgaha, motiflerden kirkit kullanımına kadar tüm aşamaların geleneksel haliyle öğretildiğini belirtti.

Kurs sonunda, katılımcıların ekonomiye katkı sunmaya hazır hale geleceğini kaydeden Turgut, şöyle konuştu:

"Turistik bir bölgede yaşıyoruz. Bölge desenlerine bağlı kalarak eğitim veriyoruz. Kursiyerlerimiz burada öğrendiklerini daha sonra iş koluna çevirerek kendileri evlerinde üretip satabilecek. Tezgahta kullanılacak ipleri, yünleri, motifleri bulmak zorlaşmış ve artık rafa kalkmaya başlamışken belediyemizin bu kursuyla yeniden insanlarımızın ilgisine sunmuş oluyoruz. Kursumuzda hem meslek edinip hem de aile bütçesine katkı sağlıyorlar. Evde oturmaktansa unutulmaya yüz tutmuş bir el sanatını canlandırmanın gururunu, kadın olarak desteklenmenin de mutluluğunu yaşıyoruz. Evimizde ayağımızı bastığımız halının ne kadar zahmetli ve değerli olduğunu burada kursiyerlerimize, kursiyerlerimiz de çevrelerine anlatacaktır. Bundan önce de aynı alanda kurs vermiştik, eğitim sürecinde çok güzel ürünler ortaya çıkmıştı. Eğitim sonunda kursiyerlerimiz evlerine küçük tezgahlar yaptırarak üretime ve aile bütçesine katkı sağlamışlardı. "

Kursiyerlerden Güllü Ketli de birçok malzemenin fabrikalarda üretildiği bu dönemde el emeğinin önemini ortaya çıkaran bir çalışmada yer almaktan mutlu olduğunu söyledi.

Burada öğrendikleriyle kurs sonunda açmayı hedeflediği atölyede üretim yapıp Anadolu halı ve kilimini tanıtmak istediğini dile getiren Ketli, "Artık kendimi farklı hissediyorum. İnsan ürettikçe kendini daha yeterli ve öz güvenli hissediyor. Kurs, İŞKUR ve belediye destekli olduğu için aile bütçesine de katkı sağlıyor. Burada öğrendiklerimizi unutmak istemiyorum. Bunu bütün dünyaya tanıtmak istiyorum, bu yüzden bir atölye oluşturmayı da planlıyorum. " diye konuştu.

Kursiyer Dilber Saylakçı da öğrendiklerini kurs atölyesindeki tezgaha yansıttığını, çalışmayı bundan sonraki süreçte de sürdüreceğini belirterek, "İlk defa böyle bir kursa katıldım, çok memnunun. Çevremde halı ve kilim dokuyan yoktu. İlk defa burada gördüm ve öğreniyorum, devamını getirmeyi düşünüyorum. El becerisi yeteneğimi artırıp, sosyal çevre de edindim. " ifadelerini kullandı.

Kaynak: Habermetre / Toplum

Türkiye İş Kurumu Fatma Turgut Nevşehir İŞKUR Toplum Haberler

Bakmadan Geçme

Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 kim kazandı? Pantene Altın Kelebek oy vermek ücretli mi? PANTENE ALTIN KELEBEK 2023 saat kaçta başlıyor, CANLI izleme linki! Pantene Altın Kelebek Yıldızı Parlayanlar ödülü kim kazandı? TÜRK İŞ ASGARİ ÜCRET TEKLİFİ 2024: Yeni asgari ücret ne kadar olacak, yüzde kaç artacak? Asgari ücret 16000 mi, 17000 mi oldu? 4 Aralık OKULLAR TATİL Mİ? Yarın (4 Aralık Pazartesi) hangi illerde okullar tatil, hangi şehirlerde okul yok? Yargı YENİ BÖLÜM (74. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Yargı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Çok Güzel Hareketler 2 YENİ BÖLÜM (157. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Çok Güzel Hareketler 2 yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Kirli Sepeti YENİ BÖLÜM (10. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Kirli Sepeti yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Altın Kafes YENİ BÖLÜM (1. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Altın Kafes yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (3 ARALIK PAZAR) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 3 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Erzurumspor - Gençlerbirliği maçı ne zaman? Erzurumspor - Gençlerbirliği maçı hangi kanalda, saat kaçta? Trabzonspor - Kayserispor maçı ne zaman? Trabzonspor - Kayserispor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Mersin Akdeniz hangi parti? Mersin Akdeniz belediye başkanı hangi partiden belediye başkanı seçildi? Kasımpaşa - Gaziantep FK maçı ne zaman? Kasımpaşa - Gaziantep FK maçı hangi kanalda, saat kaçta? Şükrü Sözen kimdir? Şükrü Sözen kaç yaşında, nereli? Şükrü Sözen hayatı ve biyografisi! Asgari ücrete bir zam mı yapılacak? Bu yıl asgari ücrete tek zam mı olacak, neden?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title