Haberi Paylaş

Güvenç Dağüstün kimdir? Güvenç Dağüstün kaç yaşında, nereli? Güvenç Dağüstün biyografisi!

Güvenç Dağüstün kimdir? Güvenç Dağüstün kaç yaşında, nereli? Güvenç Dağüstün biyografisi!

Pantene Altın Kelebek Ödülleri'ne 'En İyi Erkek Şarkıcı' dalında aday gösterilen Güvenç Dağüstün, Hürriyet Gazetesinin verdiği bu ödülü reddetmiştir. Bunun üzerine Güvenç Dağüstün'ün hayatı merak konusu olmuştur. Peki, Güvenç Dağüstün kimdir? Güvenç Dağüstün kaç yaşında, nereli? Güvenç Dağüstün hayatı ve biyografisi nedir?

Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na girerek tenor Pekin Kırgız'ın öğrencisi oldu. Ankara Devlet Operası'nın açtığı sınavı kazanarak bu kurumun en genç sanatçısı olmuştur. Peki, Güvenç Dağüstün kimdir? Güvenç Dağüstün kaç yaşında, nereli? Güvenç Dağüstün hayatı ve biyografisi nedir? İşte detaylar haberimizde...

GÜVENÇ DAĞÜSTÜN KİMDİR?

Güvenç Dağüstün (d. 1978, Ankara), Türk opera sanatçısıdır.

Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na girerek tenor Pekin Kırgız'ın öğrencisi oldu. Ankara Devlet Operası'nın açtığı sınavı kazanarak bu kurumun en genç sanatçısı oldu. Türkiye'nin en kapsamlı haber sitesi, Haberler.com ile haberler devam ediyor.

Bulgaristan'ın Varna kentinde düzenlenen "Uluslararası Varna Festivali" kapsamında mezzosoprano Ksgr. Prof. Margarita Lilova'nın kursuna katıldı ve bir yıl sonra Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi'nin sınavlarını kazanarak Prof. Lilova'nın öğrencisi oldu. Ankara Devlet Operası'ndaki görevinden ayrılarak Prof. Dr. İhsan Doğramacı tarafından verilen burs ile Avusturya'nın Viyana kentinde çalışmalarına başladı.

İzmir Devlet Operası'nda konuk sanatçı olarak Donizetti'nin "Aşk İksiri" operasında ilk başrolü "Belcore"yi seslendirdi. Avusturya'nın Innsbruck kentinde Georg Schmöhe yönetiminde Carl Orff'un "Carmina Burana" adlı eserinde bariton sololarının yanı sıra kontrtenor solosunu da seslendirerek bir ilke imza attı ve büyük beğeni topladı. Viyana'da seslendirdiği, Yunan besteci Perikles Liakakis'in "Çizmeli Kedi" operasındaki başrol ile bu eserin dünyada ilk kez seslendirilişinin solistlerinden oldu.

Sertab Erener ile ortak projeleri olan "Turco – Latino Connection" caz konserleri büyük beğeni topladı.

Önce Efes Antik Tiyatrosu'nda, daha sonra İstanbul Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda ve Atatürk Kültür Merkezi'nde, Fazıl Say'ın "Nazım" adlı eserini Fazıl Say, Genco Erkal ve Sertab Erener ile birlikte seslendirdi. Bunun ardından "Rumeli Hisarı – Yıldızlı Geceler" konserleri kapsamında Fazıl Say ile birlikte bir resital verdi ve Say'ın şarkılarının Türkiye'de ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Son olarak Şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde Say'ın "Nazım" adlı eserinin CD ve DVD kayıtlarını Fazıl Say, Genco Erkal ve Zuhal Olcay ile birlikte gerçekleştirdi.

2006-2007 sezonunda Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu bünyesinde Ayşenil Şamlıoğlu'nun yönetmenliğinde "Bana Mastika'yı Çalsana" adlı müzikal projede oynadı. Türkiye'nin en kapsamlı haber sitesi, Haberler.com ile haberler devam ediyor.

2007-2008 sezonunda Kerem Kurtoğlu'nun yazıp yönettiği "İstanbul'da Bir Dava" adlı oyunda rol aldı. Bu çalışma İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında Garajistanbul sahnesinde prömiyer yaptı.

İlk sinema çalışması ise Çağan Irmak'ın "Ulak" adlı filmidir.

Dağüstün'ün, prodüktörlüğünü Cihan Sezer ile birlikte üstlendiği "Evde Yoklar" adlı ilk solo albümü 2012 Ocak ayında yayınlandı. İsmini 1993 yılında Sivas Katliamı'nda kaybettiğimiz şair Metin Altıok'un şiirinden alan albüm dokuz şarkıdan oluşmaktadır. Sekiz şarkının düzenlemesi Cihan Sezer imzası taşımaktadır, bir şarkının düzenlemesi ise Nurkan Renda'ya aittir.

Birsen Tezer ile seslendirilmiş olan "Sevdanın Yolları" albümde yer alan iki düetten biridir. Sanatçıyı yıllar sonra babası ile bir araya getiren "Bin Cefalar Etsen Almam Üstüme" çalışması ise, 1999 yılında hayatını kaybeden Yusuf Dağüstün'ün 1977 yılında çıkarttığı plaktan alınarak kullanılan kayıt ile gerçekleştirilmiştir.

Hacettepe Üniversitesi Gündem Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title