Gürcistan vizesi nasıl alınır? 2022 Gürcistan vize ücretleri ne kadar? - Haberler
Haberi Paylaş

Gürcistan vizesi nasıl alınır? 2022 Gürcistan vize ücretleri ne kadar?

Haberler.com - Gündem
 - Güncelleme:
Gürcistan vizesi nasıl alınır? 2022 Gürcistan vize ücretleri ne kadar?

Gürcistan'a gidecek olan Türk vatandaşları vize konusunu araştırmak. Resmi adı Gürcistan Cumhuriyeti olan ülke Güney Kafkasya'da yer alıyor. Başkenti zengin bir mimariye sahip Tiflis olan Gürcistan'ın diğer önemli ve güzel şehirleri Batum, Kutaisi, Gori, Mtskheta, Poti ve Rustavi'dir. Peki, Gürcistan vize istiyor mu? Gürcistan hangi vizeleri istiyor? Gürcistan vizesi için hangi evraklar gerekli? Gürcistan vize fiyatı ne kadar?

Gürcistan'a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları bordo (Umuma Mahsus), yeşil (Hususi), gri (Hizmet) ve siyah (Diplomatik) pasaportlardan hangisine sahip olduğu fark etmeksizin 1 yıla kadar olan ziyaretlerinde vizeden muaf tutuyor. 1 yıldan daha uzun sürelerle Gürcistan'da bulunmak isteyen kişilerin Gürcistan diplomatik temsilciliklerinden vize ve ikamet tezkeresi almaları gerekiyor. Gürcistan vize istiyor mu? Gürcistan hangi vizeleri istiyor? Gürcistan vizesi için hangi evraklar gerekli? Gürcistan vize fiyatı ne kadar? Detaylar haberimizdedir…

GÜRCİSTAN VİZE İSTİYOR MU?

Gürcistan Cumhuriyeti olan ülke Güney Kafkasya'da yer alıyor. Başkenti zengin bir mimariye sahip Tiflis olan Gürcistan'ın diğer önemli ve güzel şehirleri Batum, Kutaisi, Gori, Mtskheta, Poti ve Rustavi'dir. Gürcistan hangi vizeleri istiyor? Gürcistan vizesi için hangi evraklar gerekli? Gürcistan vize fiyatı ne kadar? Gürcistan'a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları bordo (Umuma Mahsus), yeşil (Hususi), gri (Hizmet) ve siyah (Diplomatik) pasaportlardan hangisine sahip olduğu fark etmeksizin 1 yıla kadar olan ziyaretlerinde vizeden muaf tutuyor. 1 yıldan daha uzun sürelerle Gürcistan'da bulunmak isteyen kişilerin Gürcistan diplomatik temsilciliklerinden vize ve ikamet tezkeresi almaları gerekiyor.

GÜRCİSTAN'A GİTMEK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

• Gürcistan pasaportsuz gidilebilecek az sayıda ülke arasında yer almaktadır. Gürcistan'a gitmek için 1 yıl süreyle vize de gerekmektedir fakat giriş için ülkeye giriş yeni tip kimlik kartlarıyla sağlanabilmektedir.

• 18 yaşından küçük olanların ebeveynleriyle seyahat etmemesi durumunda kimliklerinin yanı sıra anne - babasının noter onaylı muvafakatnamesi de gereklidir.

• Gürcistan'a kara hudut kapılarından araçla geçiş yapacak olan kişilerin araçlarının kendi üstüne kayıtlı olması gerekmektedir. Başkalarının üzerine kayıtlı bir araçla seyahat etmek isteyen kişilerin araç sahibinden araç kullanma vekaletnamesi alması gerekmektedir. Vekaletnamenin İngilizce veya Gürcüce tercümesinin yapılmış olması ve Türkiye'deki Gürcistan temsilcilikleri tarafından onaylanması da şarttır.

• Gürcistan'a seyahat eden kişilerin ülkeye girişlerinde yanlarında 30.000 Lari'ye denk gelen miktarda döviz veya Türk lirası bulundurmaları durumunda, bu paranın gümrük yetkililerine beyan edilmesi gerekmektedir. Beyanı yapılmayan paraya el konulur.

• Gürcistan ziyareti esnasında kimlik kartının kaybedilmesi ihtimaline karşılık kişinin yanında sürücü belgesi, öğrenci belgesi gibi fotoğraflı başka bir kartının bulunması Türkiye'ye dönüş işlemlerinin sorunsuz halledilmesi bakımından önemlidir.

Gürcistan'a gidecek olan kişilere çıkış işlemlerini gerçekleştiren yetkililerce "Giriş-Çıkış Formu" veriliyor. Bu belgenin seyahat süresince kişinin yanında bulunması ve Türkiye'ye dönüşte nüfus cüzdanlarıyla beraber hudut görevlilerine gösterilmesi de fayda var.

Gürcistan ziyaretinden önce Abhazya ya da Güney Osetya'ya seyahat etmiş olan kişilerin pasaportlarında ülkeye girildiğini gösteren mühür varsa, kişiye para cezası veya hapis cezası uygulanabileceğini hatırlatalım.

Haberler.com - Gündem

Gürcistan, Gündem, Dünya, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title