Haberler

Görme engelli üniversite öğrencisi Aytaç'ın ders kitapları sesli okunacak

Abone Ol

Görme engelli üniversite öğrencisi Aytaç'ın ders kitapları sesli okunacak Görme engellilerin sesli kitap ihtiyacını karşılamak amacıyla Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı ile Büyükçekmece Belediyesi işbirliğiyle tarih öğretmenliği birinci sınıf öğrencisi Aytaç Doğan'ın...

Görme engelli üniversite öğrencisi Aytaç'ın ders kitapları sesli okunacak

İSTANBUL - Görme engellilerin sesli kitap ihtiyacını karşılamak amacıyla Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı ile Büyükçekmece Belediyesi işbirliğiyle tarih öğretmenliği birinci sınıf öğrencisi Aytaç Doğan'ın ihtiyaç duyduğu tüm kitaplar sesli olarak okunarak kendisine teslim edilecek.

2018 yılında Büyükçekmece Belediyesi ile Büyükçekmece Çevre Kültür ve Turizm Derneği tarafından Büyükçekmece Atatürk Kültür Merkezi'nde "Sesli Kitap Projesi" adı altında kurulan elektronik okuma kabinlerinde tamamen gönüllük esasına dayalı olarak görme engelliler için sesli kitap okunuyor. Proje kapsamında bugüne kadar okunan 125 sesli binlerce görme engelli vatandaşımızın hem gözü hem de kulağı oldu. Marmara Üniversitesi Tarih öğretmenliği birinci sınıf öğrencisi görme engelli Aytaç Doğan'ın talebi üzerine harekete geçen gönüllüler, "Sesli Kitap Projesi" kapsamında genç üniversite öğrencisinin tüm ders kitapları ve yardımcı kaynak kitaplarını seslendirecekler.

"125 kitap seslendirdik"

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Büyükçekmece Çevre Kültür ve Turizm Derneği üyesi ve GETEM gönüllü okuyucusu Nurgün Kocababuç şunları söyledi: "Sesli kitap okumada oluşturduğumuz gönüllü grubuyla beraber Sayın Başkanımızın desteğiyle 21 Mart 2018 tarihinde ilk açtığımız sesli kitap okuma kabininden sora ikincisi ile beraber bugüne kadar 125 tane kitap seslendirdik. Bunların içerisinde görme engellilerin erişilebilir bir dünyada bilgiye daha kolay ulaşabilmeleri ve engelsiz bir dünyada yaşayabilmeleri için gerekli olan romanların yanında ders kitapları, kamu personeli seçme sınavına hazırlık kitapları, diğer öğrencilerin aradaki girdiği üniversite sınavı, lise giriş sınavı gibi kitapları da seslendirdik. Gönüllü okuyucularımız halen kitap seslendirmeye devam etmekte etkin olarak. Şu anda da bizim bölgemizde yaşayan Büyükçekmece'mizde yaşayan görme engellilere de ulaşıyoruz. Şu anda bir öğrencimiz Marmara Üniversitesi Tarih bölümü öğrencisidir. Yine ders kitaplarının seslendirilmesini bekliyor bizden. Şimdi onları da çok çabuk bir şekilde finallerine hazırlayacağız."

"Görme engelliler için çok büyük bir devrim"

Sesli kitap projesi sayesinde eğitimin hayatında sıkıntı yaşamayacağını dile getiren Marmara Üniversitesi öğrencisi Aytaç Doğan duygularını şu şekilde dile getirdi: "Marmara Üniversitesi'nde Tarih Öğretmenliği birinci sınıf öğrencisiyim. Büyükçekmece Belediyesi'nin sesli kabin uygulaması aslında görme engelliler için çok büyük bir devrim ve çok iyi bir davranış. İyi bir yöntem. Çünkü görme engeliler hayatında toplumsal ve farklı sorunların yanında kitap seslendirme sorununu çekmekte. Hem bu eğitim olsun hem de istedikleri kitabı bulma konusunda olsun. Görme engelliler kendi istedikleri kitabı değil de gören insanların okudukları kitabı okumak zorunda kalıyorlardı daha öncesinde. Çünkü istedikleri kitabı erişilebilir bir şekilde bulamıyorlardı sesli ya da farklı bir şekilde. Büyükçekmece Belediyesi'nin yaptığı sesli kabin uygulaması ve okunan onlarca kitabın sonunda görme engelliler istedikleri kitapları istedikleri zaman erişebiliyorlar. Eğitimde sıkıntı artık en aza indirilmeye çalışılıyor Büyükçekmece sesli kabin uygulamasında. Daha önceden ders kitapları bulunamazken test kitapları, sesli romanlar ya da herhangi bir araştırma, makale, deneme gibi şeyler bulunamazken şimdi tek tuşla herhangi bir gönüllüye ulaşarak ya da belediyeye giderek ihtiyacınızı anlattığınızda en kısa sürede size kitabı gönderiyorlar. Sesli bir şekilde ve o açığınızı kapatıyorlar. Yani özetlemek gerekirse artık görmeyenlerde görenler gibi istediği kaynağı istediği zaman erişebiliyor. Tüm bunların sonunda Türkiye'de 1 milyon 39 bin görme engellinin olmasıyla birlikte gönüllülerimiz görme engellilerin kaynaklarını seslendirmekte ne kadar çabuk davransalar da çoğu zaman yetersiz kalabiliyorlar. Söyleyeceğim şey şu ise; görme engellilerin yok sayılmadan diğer insanlar tarafından kaynaklarını seslendirilmesi için bir çağrıda bulunuyorum. Tüm 15 yaş üstü herkes Büyükçekmece sesli kabinine gelerek görme engellilerin ihtiyacı olan kaynakları seslendirirlerse bizim için ne mutludur.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel

Büyükçekmece Aytaç Doğan Üniversite Kitap Genel Yerel Haberler

Bakmadan Geçme

Oktay Derelioğlu sağlık durumu nasıl, iyileşti mi, nerede? Oktay Derelioğlu ve eşi Başak Derelioğlu saldırı sonrası sağlık durumu nasıl oldu? Behzat Ç. 2. sezon ne zaman başlayacak? Behzat Ç. Çekiç ve Gül yeni bölüm hangi tarihte yayınlanacak? Türkiye enflasyon ne zaman düşecek? Enflasyon 2024'de ne olacak, ne kadar artacak? Enflasyon ne zaman tek haneye düşecek? Ziraat Türkiye Kupası maçları hangi kanalda? ZTK maçları nereden izlenir? Mesut Yar Sözcü Tv'den neden ayrıldı? Sabahın Sözcüsü Mesut Yar yok mu, neden yok? Mesut Yar kimdir, kaç yaşında ve nereli? Mesut Yar hangi partiden aday ve nereye aday oldu? Erzurumspor - 24 Erzincanspor maçı ne zaman? Erzurumspor - 24 Erzincanspor maçı hangi kanalda, saat kaçta? SINIF ANNESİ UYGULAMASI KALDIRILDI MI? Okullarda 'Sınıf Annesi' yasaklandı mı, neden kaldırılıyor? MEB 'Sınıf Annesi' açıklaması nedir? Kuruluş Osman YENİ BÖLÜM (139. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Kuruluş Osman yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Şahane Hayatım YENİ BÖLÜM (6. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Şahane Hayatım yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Seçil Erzan'ın maaşı ne kadar, kaç TL? Seçil Erzan kaç para maaş alıyor? Benim Güzel Ailem 22. BÖLÜM ne zaman? Benim Güzel Ailem yeni bölüm (Final) ne zaman, fragman yayınlandı mı, yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var Mandıracı Amca iflas mı etti? Mandıracı Amca kapandı mı, neden kapandı? THY, Avustralya uçuşları ne zaman başlayacak, direkt uçuş var mı? Margot Robbie, THY'nin reklam yüzü oldu mu? Beylerbeyi Sarayı hangi günler açık? Beylerbeyi Sarayı giriş ücreti! Beylerbeyi Sarayı ne zaman yapıldı?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title