Haberler

Gaziantep Belediyesi hangi parti? Gaziantep Belediye Başkanı kim, hangi partiden? Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin kimdir?

Gündem Haberleri

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde bilanço her geçen dakika ağırlaşıyor. Deprem 10 şehirde büyük hasara yol açarken, arama kurtarma çalışmaları aralıksız devam ediyor. Yaşanan felaketin ardından vatandaşlar Gaziantep Belediyesi hangi parti? Gaziantep Belediye Başkanı kim, hangi partiden? Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin kimdir? sorularını merak etti.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 17 bin 674'e yükseldi. Depremde 72 bin 879 kişi yaralanırken, 6 bin 444 bina yıkıldı. Depremden büyük yıkımla etkilenen Gaziantep hakkında merak edilenler var. Vatandaşlar Gaziantep Belediyesi hangi parti? Gaziantep Belediye Başkanı kim, hangi partiden? Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin kimdir? sorularına yanıt arıyor. İşte detaylar...

GAZİANTEP BELEDİYESİ HANGİ PARTİ?

Gaziantep Belediyesi Başkanlığı görevini Fatma Şahin yürütmektedir.

GAZİANTEP BELEDİYE BAŞKANI FATMA ŞAHİN KİMDİR?

1966 yılında Gaziantep'te dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep'te, yükseköğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya ve Metalürji Bölümü'nde tamamladı.

İş hayatının başlarında özel bir şirkette İşletme Mühendisi ve İşletme Müdürü olarak çalıştı.

2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziantep İl Kurucu Üyesi oldu. 2002 genel milletvekili seçimlerinde Gaziantep'ten ilk kadın milletvekili olarak seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisinde 22. 23. ve 24'üncü yasama dönemlerinde Gaziantep Milletvekili olarak görev yaptı. TBMM görev süresi boyunca, Sanayi Ticaret ve Enerji Komisyonu, Türk-AB Ortak Parlamento Komisyonu üyesi ve Kadın ve Çocuklara Yönelik Şiddet Araştırma Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

2011 genel milletvekili seçimi sonrasında kurulan 61'inci hükümette Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kurucu Bakanı olarak görevlendirildi. Böylelikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ilk kadın Bakanı unvanını aldı. Türkiye Engelliler Vakfı engelliler ile ilgili yaptığı çalışmalar nedeniyle Bakan Fatma Şahin'i Yılın Kadını olarak seçti. 30 Mart 2014'te yapılan yerel seçimlerde Türkiye'nin ilk kadın büyükşehir belediye başkanlarından biri seçilerek Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. 8 Mayıs 2018 tarihinde Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına seçildi.

31 Mart 2019'da yapılan yerel seçimlerde yeniden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçilmiştir. 2016 – 2019 dönemi Asya Belediye Başkanları Forumu Başkanı, 2016-2019 dönemi Birleşik Şehirler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Başkan Yardımcısı ve 2016-2019 dönemi Birleşik Şehirler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölümü (UCLG-MEWA) Başkanı olarak görev yapmıştır. Ayrıca 2014 yılından bu yana Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Evli ve iki çocuk annesi olan Şahin halen Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir.

Haberler.com / Sumru Tarhan - Gündem

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Fatma Şahin Gaziantep Gündem Yaşam Haberler

title