Haber : Elektriğe zam gelecek mi? EPDK duyurdu! Elektriğe zam var mı? - Haberler

Haberi Paylaş

Elektriğe zam gelecek mi? EPDK duyurdu! Elektriğe zam var mı?

Elektriğe zam gelecek mi? EPDK duyurdu! Elektriğe zam var mı?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) zam konusunda yapılan açıklamanın ardından Elektriğe zam gelecek mi? Elektriğe zam var mı? konuları gündem oldu.

Elektriğe zam gelecek mi? Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) zam konusunda yapılan açıklamanın ardından Elektriğe zam gelecek mi? Elektriğe zam var mı? konuları gündem oldu. İşte detaylar...

EPDK, dağıtım şirketlerinin kur farkı ve uluslararası piyasalarda artan enerji maliyetleri nedeniyle oluşan zam talebine rağmen temmuz ayında elektrik fiyatlarında herhangi bir zam yapılmadığını duyurdu.

EPDK görevli tedarik şirketlerinden elektrik alan müşteriler için ulusal enerji fiyat tarifesini üç aylık dönemler halinde belirliyor. Temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyrek dönemin tarifesi yarın açıklanacaktı.

Elektrik dağıtım şirketleri, elektrikte yeni bir zam için haziran ayı ortasında Enerji Tabii Kaynaklar Fatih Dönmez ile görüşmüş; toplantıda şirketlerin kur farkı ve uluslararası piyasalarda artan enerji maliyetleri nedeniyle elektrik satış bedelleri için zam talebinde bulunduğu belirtilmişti. Bu zammın temmuz ayında yapılması bekleniyordu.

Ayrıca, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, elektrikte gün öncesi ve dengeleme güç piyasasında megavatsaat başına azami fiyatın yüzde 17 yükseltilmesinin de, ulusal tarifelerde zam baskısını artırdığı ifade edilmişti. Öte yandan, 1 Haziran'da sanayi ve ticarethanelerde kullanılan elektriğe yüzde 25, konut ve tarımsal faaliyetlerde kullanılan elektriğe ise yüzde 15 zam gelmişti.

Haberler.com / Onur Bayram - Gündem

Elektrik Faturası Zam Gündem Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title