Haberler

Edremit Belediyesi Kurslarına Katılan Kadınlar Meslek Sahibi Oluyor

Son Güncelleme:
Abone Ol

Van'ın Edremit Belediyesi tarafından açılan kurslara katılan kadınlar, hem meslek öğreniyor hem de yaptıkları ürünleri satarak gelir elde ediyor. Belediye bünyesinde kadınlara yönelik açılan kursa katılan yaklaşık 400 kadın, usta öğreticilerden aldıkları eğitimle meslek sahibi oluyor. Kabak oymacılığı, seramik, taş tozu dökümü, makrome, el sanatları ve takı tasarımı eğitimi alan kadınlar, kurslarda hem sosyalleşiyor hem de aile ekonomisine katkı sağlıyor.

Van'ın Edremit Belediyesi tarafından açılan kurslara katılan kadınlar, hem meslek öğreniyor hem de yaptıkları ürünleri satarak gelir elde ediyor.

Belediye bünyesinde kadınlara yönelik açılan kursa katılan yaklaşık 400 kadın, usta öğreticilerden aldıkları eğitimle meslek sahibi oluyor.

Kabak oymacılığı, seramik, taş tozu dökümü, makrome, el sanatları ve takı tasarımı eğitimi alan kadınlar, kurslarda hem sosyalleşiyor hem de aile ekonomisine katkı sağlıyor.

Edremit Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Habban Demirbacak, kadınların meslek sahibi olmalarını sağlamak amacıyla çalışma yürüttüklerini söyledi.

Üretime katılan kadınların özgüveninin arttığını vurgulayan Demirbacak, şöyle konuştu:

"Merkezimizde 11 atölye ve 22 usta öğreticiyle yaklaşık 400 kursiyerimize hizmet sunmaktayız. Her kadının ilgi duyduğu şey farklı olabiliyor. Onların ilgi alanlarına yönelik kurslar düzenliyoruz. Kent Meydanı'nda belediyeye ait kulübelerimizde yaptıkları ürünleri satabiliyorlar. Ayaklarının üzerinde durmaya çalışıyorlar. 5 kursiyerlerimiz buradan aldıkları sertifikayla usta öğretici oldu. Bazı kadınlar sosyal medya üzerinden satış yapıyor. Bunları gördükçe mutlu oluyoruz."

Usta öğreticilerden Zübeyde Batur da kadınların üretebilen bireyler olmaları için çaba sarf ettiklerini belirtti.

Belediyenin tahsis ettiği dükkanlarda ürünlerin satışını gerçekleştirdiklerini ifade eden Batur "Hamile olan, çocuklarıyla gelen, ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerimiz var. Onlarla farklı ürünler tasarlıyoruz, çantalar yapıyoruz. Belediyenin kadınlara tahsis ettiği yerler var. Buradan gelir elde edebiliyorlar." dedi.

Kursiyer Fadime Yılmaz da "İki çocuğum var. Ev hanımıyım. Haftanın 5 günü kursa geliyorum. Makrome yapıyorum. Sosyal medyadan ürünlerimi satışa sunuyorum. Bundan dolayı mutluyum." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA / Kadın

Edremit Belediyesi Aile Van Kadın Haberler

Bakmadan Geçme

6 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 6 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 6 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 6 Aralık 2023 Çarşamba Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 6 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 6 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 6 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Uludağ Gazoz hangi ülkenin markası, kimin malı? 6 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? ZTK kura çekimi ne zaman? Ziraat Türkiye Kupası 5. tur eleme maçları kura çekimi ne zaman yapılacak? Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkarsa ne kadar kazanacak, ne kadar gelir elde edecek? Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi maçı ne zaman? Kopenhag Galatasaray maçı bu hafta mı haftaya mı ne zaman?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title