Haberi Paylaş

Diş buğdayı nedir? Diş buğdayı neden yapılır? Ne zaman yapılır?

Gündem Haberleri

Diş buğdayı nedir? Diş buğdayı neden yapılır? Ne zaman yapılır?

Diş buğdayı nedir? Sorusu, son zamanlarda en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. Peki Diş buğdayı nedir? Diş buğdayı neden yapılır? Ne zaman yapılır?

Eski bir Türk geleneği olan diş buğdayı geleneği, son zamanlarda oldukça merak ediliyor. Her ne kadar eski bir gelenek olsa da hala birçok insan tarafından bilinmiyor. Peki Diş buğdayı nedir? Diş buğdayı neden yapılır? Ne zaman yapılır?

Diş buğdayı, Türk gelenekleri arasında yer alan eski bir gelenektir. Bebek ilk dişini çıkarttığı için bunu kutlamak için yapılır. Yıllardır devam ederek günümüze kadar gelmeyi başaran diş buğdayı geleneği ile, buğdayın bereketi kadar bebeğin ileride hayatının da bol bereketli olacağına inanılmıştır. Az bilinmesi sebebiyle günümüzde pek çok rastlamadığımız geleneklerden bir tanesidir.

  • 4 su bardağı önceden haşlanmış buğday
  • 1 su bardağı önceden haşlanmış nohut
  • Badem , ceviz, fındık gibi sevdiğiniz kuru yemiş çeşitleri
  • Renkli şekerler

Daha önceden haşlamış olduğunuz buğday ve nohutu oda sıcaklığına gelince karıştırın. İçerisine istediğiniz kadar, kendi zevkinize göre şeker ekleyebilirsiniz. Damak zevkinize göre almış olduğunuz ceviz, fındık badem gibi kuru yemişleri istediğiniz şekilde kırarak ya da ufaltarak karışıma ilave edin. Ayrıca renkli şekerler pasta süsleri ile de tabağı süsleyebilirsiniz. Diş buğdayının tüm malzemeleri tamamen sizin zevkinize göre ayarlanabilir.

Gündem Anne Çocuk Yaşam Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title