Haberi Paylaş
DGS ek tercih nasıl yapılır? ÖSYM DGS ek tercih kılavuzu 2019

DGS ek tercih nasıl yapılır? ÖSYM DGS ek tercih kılavuzu 2019

Gündem Haberleri

DGS ek tercihleri başladı. ÖSYM yayınlandığı DGS ek tercih kılavuzu 2019 ile DGS ek tercih nasıl yapılır öğrencileri bilgilendirdi. Tercihler, bireysel olarak Aday İşlemleri Sistemi üzerinden yapılacak. Peki, DGS ek tercih nasıl yapılır? DGS ek tercih ne zaman sona eriyor? DGS ek tercih ücreti ne kadar? İşte tüm detaylar...

Dikey Geçiş Sınav ek tercih dönemi bugün başlıyor. ÖSYM tarafından yayınlanan DGS ek tercih kılavuzu 2019 ile adaylar, boş kalan kontenjanları ve taban puanları görebiliyor ve ona göre tercihlerini yapabiliyorlar. DGS ek tercih nasıl, nereden yapılır? DGS ek tercih sayısı nedir? DGS ek tercih için ne kadar ücret, nereye ödenecek? İşte DGS ek tercih hakkında merak edilenler...

2019-DGS Ek Yerleştirme tercihleri, 1-7 Ekim 2019 tarihleri arasında alınacaktır. Adaylar tercihlerini, ÖSYM'nininternet adresinden bireysel olarak TC kimlik numaraları ve şifreleri ile elektronik ortamda yapacaklardır.

2019 DGS EK TERCİH EKRANI

2019-DGS Ek Yerleştirme ile ilgili tablolara ve genel bilgilere aşağıdaki bağlantıdan erişebilecektir. Tercih yapacak adayların bu bilgileri dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

DGS EK TERCİH KILAVUZU VE TABLOLAR

Ek yerleştirme için tercih ücreti 20,00 TL'dir. Ek yerleştirme için tercih yapmak isteyen adaylar, tercih ücretini, ÖSYM'nin internet sayfasında e-İŞLEMLER'de yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile 1-7 Ekim 2019 tarihleri arasında yatıracaklardır. Ücret yatırma işlemi 8 Ekim 2019 tarihinde saat 23.59'da sona erecektir. Banka/ATM'lerden tercih ücreti yatırılmamalıdır. Adaylar, tercihlerini yaptıktan sonra tercih ücretini yatırarak tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Süresi içinde ek yerleştirme tercih ücretini yatırmayan adayların yapmış oldukları tercihler geçersiz sayılacak ve ek yerleştirme işlemine dâhil edilmeyecektir.

2019-DGS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2019- DGS'ye girmiş ve 2019-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir. Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:

a) Tablo-1'de yer alan yükseköğretim lisans programlarını; ilgili puanı hesaplanmış, ön lisans mezuniyet alanı Tablo-2'ye uygun tüm adaylar tercih edebilecektir.

b) Kontenjanlara yerleştirme yapılırken taban puan şartı aranmayacaktır.

c) Ek yerleştirmede adaylar en fazla 30 tercih yapabileceklerdir.

Haberler.com / Barış Tuncer - Gündem

Asker Ekim Gündem Eğitim Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title