Haberi Paylaş

Deprem Bölgesi Hatay'a Sivil Toplum Köyü kurulacak

Genel Haberleri

Deprem Bölgesi Hatay'a Sivil Toplum Köyü kurulacak 6 Şubat'ta meydana gelen deprem felaketinde büyük hasar alan Hatay'ın Samandağ İlçesinde Sivil Toplum Köyü kurulacak.

Deprem Bölgesi Hatay'a Sivil Toplum Köyü kurulacak

İSTANBUL - 6 Şubat'ta meydana gelen deprem felaketinde büyük hasar alan Hatay'ın Samandağ İlçesinde Sivil Toplum Köyü kurulacak. İstanbul'da bir araya gelen 81 ilin dernek federasyonu liderleri görüş ve önerilerini toplantıda konuştu.

İstanbul'da faaliyet gösteren 81 ilin dernek federasyonlarının koordinatörlüğünde deprem bölgesi olan Hatay'ın Samandağ İlçesinde kurulması planlanan 1.etap 15 dönüm 144 prefabrik ve 2.etap 10 dönüm 108 prefabrik "Sivil Toplum Köyü"nün kurulmasıyla ilgili ön çalışmalar başladı.

Deprem bölgesine kurulacak olan, Sivil Toplum Köyü'nün proje toplantısı Eyüpsultan Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Toplantıya dernek yöneticileri katıldı. Prefabrik konutların yapımı hakkında bilgi veren Tüm Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Nevzat Duyar, "İstanbul genelindeki sivil toplum örgütleri, 81 il, 81 ev mottosuyla başlayıp ilk etabında 15 bin metrekare, ikinci etabında 10 bin metrekare olan bu projeyi bugün taçlandırmak için Edirne'den Kars'a Sinop'tan Anamur' kadar bütün il federasyon başkanları, konfederasyon başkanları, dernek başkanlar azınlıkta ama güçlü arkadaşlarımızla birlikte bu toplantıyı yaptık. Bu toplantıda Türkiye'de ilk oldu. Öngörümüz 18 Mart'ta imalatları başlayan malzemelerin sevkiyatı yapılacak. Hızlı bir şekilde 1 ay - 45 gün içerisinde Hatay Valiliği ve Samandağ Kaymakamlığı altyapısını çevre ve şehircilik bakanlığı ile birlikte yapıyorlar. Bizde prefabriklerini arkadaşlarımıza imalatını yaparak hızlı bir şekilde sonuçlandıracağız" dedi.

"Bir an evvel orada yaraları sarmaya çalışmak"

Turan Sayar Amasya Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı, "Bütün hepimizin amacı bir an evvel oraya karınca misali su taşıyabilmek. Orada bir yangın var. Bu yangına da gücümüz yettiğince destek verebilmek, yangının söndürülmesine destek verebilmek amacıyla devletimiz ve milletimizle el ele vererekten bu çalışmaları hızlandırmaya çalışıyoruz. Hepimizin ortak hedefi var. Bir an evvel orada yaraları sarmaya çalışmak. Bir yaraya dahi merhem olabilmek önemli" şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel

İstanbul Samandağ Deprem Hatay Genel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title