Damla Sönmez kimdir? Damla Sönmez hayatı ve biyografisi! Damla Sönmez kaç yaşında, nereli? - Haberler
Haberi Paylaş

Damla Sönmez kimdir? Damla Sönmez hayatı ve biyografisi! Damla Sönmez kaç yaşında, nereli?

Haberler.com - Gündem
 - Güncelleme:

Sosyal medya paylaşımları ve açıklamaları ile magazin gündeminden düşmeyen Damla Sönmez, vatandaşların merak konusu oldu. İşte Damla Sönmez hakkında merak edilenler. Damla Sönmez hayatı ve biyografisi. Damla Sönmez kimdir?

Magazin gündeminde sık sık kendine yer bulan ve sosyal medya açıklamaları ile dikkat çeken Damla Sönmez merak konusu oldu. İşte Damla Sönmez hakkında merak edilen Damla Sönmez kimdir, Damla Sönmez hayatı ve biyografisi gibi konuların detayları…

DAMLA SÖNMEZ KİMDİR?

Doğum tarihi: 3 Mayıs 1987

Kaç yaşında: 34 yaşında

Nereli: İstanbul

Boy: 1,62 m

Sönmez, 3 Mayıs 1987 tarihinde İstanbul'da doğdu. Anne tarafından Abhaz , Baba tarafından Çerkes kökenli olan Türk oyuncu St. Joseph Fransız Lisesi'ni bitirdikten sonra Paris Sorbonne Üniversitesi'nde başladığı tiyatro eğitimini Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nde burslu olarak tamamladı.[4] Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda yarı zamanlı 2 yıl keman, 1 yıl da piyano dalında öğrenim gördü. New York Black Nexxus Academy'de Stuart Burney ile çalıştı.

2009 yılında "Bornova Bornova" filmindeki rolüyle 46. Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu"., Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri'nde "Umut Veren Genç Yetenek"[6], Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali'nde "Genç Cadı" ödüllerini aldı.

Damla Sönmez kimdir? Damla Sönmez hayatı ve biyografisi! Damla Sönmez kaç yaşında, nereli?Damla Sönmez

2015 yılında 18. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali'de, festivalin Festival Genç Başkanı görevini yürütürken, "Deniz Seviyesi" filmindeki rolüyle de 21. Altın Koza Film Festivali ve Milano Uluslararası Film Festivali (MIFF) 'nde "En İyi Kadın Oyuncu" ödüllerinin sahibi oldu.

Pürtelaş'ın "Constellations/Parçacıklar" adlı oyunu, 2012 yılında Tiyatro Yanetki'nin "Yalnız Batı" adlı oyunuyla başlayan, sonrasında 2014 yılında "Savaş" oyunuyla devam eden profesyonel tiyatro hayatının üçüncü oyunudur. "Savaş" oyunundaki rolü ile Yeni Tiyatro Dergisi'nden "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödülünü almıştır.

Sönmez, tiyatro ve sinema ile birlikte televizyon dizilerinde de yer almaktadır. Gece Gündüz, Türkan, Bir Aşk Hikayesi ve Güllerin Savaşı gibi diziler ile birlikte 2019 yılından beri Çukur dizisinde rol alırken aynı yıl içerisinde Netflix yapımı Rise of Empires: Ottoman mini dizisinde de yer aldı.

Osman Demir
Gündem Editörü Haberler.com - Gündem

Damla Sönmez Gündem Magazin Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title