Haberler

Dahiliye neye bakar? İç hastalıklar (dahiliye) nedir? Hangi hastalıklara bakar?

Abone Ol

Günümüzde dahiliye bölümü yani iç hastalıklar bölümü en talep gören doktorluk uzmanlık alanlarından birisidir. Dahiliye bölümü insan vücudunun iç organlarını etkileyen bütün koşullar ile ilgilendiği için geniş bir çalışma alanına sahiptir. Peki, Dahiliye neye bakar? İç hastalıklar (dahiliye) nedir? Hangi hastalıklara bakar?

Dahiliye bölümü vücudun iç organlarını etkileyen tüm koşullarla ilgilendiği için de geniş bir çalışma yelpazesine sahiptir. Peki, Dahiliye neye bakar? İç hastalıklar (dahiliye) nedir? Hangi hastalıklara bakar? İşte detaylar haberimizde...

İÇ HASTALIKLARA (DAHİLİYE) NEDİR?

Dahiliye olarak da bilinen iç hastalıkları; pek çok hastalığın teşhis ve tedavisi ile ilgilenen bir tıp uzmanlığıdır. İç hastalıkları uzmanlığı, vücudun iç organlarını etkileyen çok çeşitli koşulları kapsar – kalp, akciğerler, karaciğer ve mide-bağırsak sistemi, böbrekler ve idrar yolu, beyin, omurga, sinirler, kaslar ve eklemler. Her ne kadar bazı hastalıklar özel organları etkilese de, yaygın hastalıkların çoğu – arteriyoskleroz, diyabet, yüksek tansiyon ve kanser vücudun birçok iç organını etkileyebilir.

İç hastalıkları alt özellikleri arasında alerji ve immünoloji, kardiyoloji (kalp hastalıkları), endokrinoloji (hormon hastalıkları), hematoloji (kan hastalıkları), bulaşıcı hastalıklar, gastroenteroloji (bağırsak hastalıkları), nefroloji (böbrek hastalıkları), onkoloji (kanser), pulmonoloji akciğer hastalıkları) ve romatekoloji (artrit ve kas-iskelet sistemi hastalıkları) bulunmaktadır.

İÇ HASTALIKLARI HANGİ HASTALIKLARA BAKAR?

– Grip

– Zatürre

– Bronşit

– Göğüs ağrısı (buna bağlı sol kol ağrısı)

– Astım

– KOAH

– Hipertansiyon

– Kalp ritim bozuklukları

– Kalp yetmezliği

– Koroner kalp hastalıkları

– Diyabet

– Guatr

– Ağız kuruluğu

– Ülser

– Gastrit

– Mide ekşimesi

– Öksürük

– Karaciğer hastalıkları

– Safra kesesi hastalıkları

– Böbrek hastalıkları

– Karın ağrısı

– Kabızlık

– İshal

– Spastik kolon (sinirsel kolit)

– Kansızlık

– Hemofili

– Troid hastalıkları

– Obezite

– Kolesterol ve trigliserit yüksekliği

– Gut hastalığı

– Ateşli eklem romatizması

– Osteoporoz

– İdrar yolu hastalıkları

– Baş dönmesi

– Baş ağrısı

– Migren

– Hepatit

– Akdeniz anemisi

– Kistler

– Alerjiler

– Sürekli hapşırma

– Kanser

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Gündem Sağlık Haberler

Bakmadan Geçme

Ziraat Türkiye Kupası Trabzonspor rakibi kim oldu? Trabzonspor ZTK hangi takımla eşleşti? Ziraat Türkiye Kupası Beşiktaş rakibi kim oldu? Beşiktaş ZTK hangi takımla eşleşti? Ziraat Türkiye Kupası Fenerbahçe rakibi kim oldu? Fenerbahçe ZTK hangi takımla eşleşti? Ziraat Türkiye Kupası Galatasaray rakibi kim oldu? Galatasaray ZTK hangi takımla eşleşti? Ziraat Türkiye Kupası kura çekimi ne zaman? Masterchef Sergen ve Dilara sevgili mi? Masterchef 2023 Sergen Özen ve Dilara Başaran sevgili mi, açıklama geldi mi? 8 Aralık 2023 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? 8 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 8 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? Elazığ deprem mi oldu? Az önce deprem mi oldu? SON DAKİKA! Elazığ depremleri! 8 Aralık Cuma AFAD ve Kandilli deprem listesi! 8 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 8 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 8 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 8 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 8 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Çarkıfeleği kim sunacak, Çarkıfelek ne zaman hangi kanalda? 8 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title