Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, iklim değişikliği konusunda uluslararası iş birliği ve kendi kalkınma hedefleri arasında orta yolu bulacak - Haberler
Haberi Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, iklim değişikliği konusunda uluslararası iş birliği ve kendi kalkınma hedefleri arasında orta yolu bulacak

Habermetre - Toplum
 - Güncelleme:
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, iklim değişikliği konusunda uluslararası iş birliği ve kendi kalkınma hedefleri arasında orta yolu bulacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı'nda, Paris İklim Anlaşması kapsamında Türkiye'nin uluslararası toplumla iş birliği halinde sürecin içinde yer almayı sürdüreceği ve kendi kalkınma hedefleri ile...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı'nda, Paris İklim Anlaşması kapsamında Türkiye'nin uluslararası toplumla iş birliği halinde sürecin içinde yer almayı sürdüreceği ve kendi kalkınma hedefleri ile insanlığın hassasiyetleri arasında orta yolu bulacak bir anlayışla yürüteceği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı'nda, Türkiye'nin Paris İklim Anlaşmasını Meclis'te onaylayarak sürece dahil olmasının ardından yaşanacak gelişmeler ele alındı.

Kurul üyeleri toplantıda, Türkiye'nin, Avrupa Birliği'nin 2050 hedeflerini içeren "Avrupa Yeşil Mutabakatı"na uyum çerçevesinde ilan ettiği, "Yeşil Mutabakat Eylem Planı"nı müzakere ettiği ve Birleşmiş Milletler 26. İklim Değişikliği Konferansı (COP-26) Ulusal Beyanı çerçevesinde 2053 yılı itibarıyla gerçekleştirilmesi öngörülen net sıfır emisyon hedefine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İklim değişikliğiyle mücadelenin, hayatın her alanına etki eden köklü bir anlayış değişikliğini de gerektirdiği üzerinde duran Kurul üyeleri, iklim değişikliğine yönelik politika, hedef ve düzenlemelerin yer aldığı ve hazırlıkları süren İklim Kanununa ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda, iklim değişikliği konusunda Türkiye'nin uluslararası toplumla iş birliği halinde sürecin içinde yer almayı sürdüreceğini belirterek, Türkiye'nin bu süreci kendi kalkınma hedefleri ile insanlığın hassasiyetleri arasında orta yolu bulacak bir anlayışla yürüteceğini ifade etti.

Toplantıya Kurul üyeleri İsmail Kahraman, Cemil Çiçek, Köksal Toptan, Mehmet Ali Şahin ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı ve Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan katıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum toplantıda bir sunum yaptı.

Habermetre / Toplum

Yüksek İstişare Kurulu, Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı, Türkiye, Toplum, Haberler

title