Haberi Paylaş

Cudi dağı nerede? Cudi Dağında petrol çıkıyor mu?

Gündem Haberleri

Cudi dağı nerede? Cudi Dağında petrol çıkıyor mu?

Cudi dağı nerededir? Cudi dağı hangi ilimizde? sorusu Cudi Dağı bölgesinde güvenlik güçleri tarafından terör örgütü PKK'ya yönelik Yıldırım-1 Cudi operasyonu başlatılmasının ardından vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Peki, Cudi dağ nerede, hangi ilde? Cudi Dağında petrol çıkıyor mu? Cudi nedir, ne demektir? İşte konu hakkında tüm merak edilenler...

Cudi Dağı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Şırnak ili ve Silopi ilçe merkezleri arasında yer alan 2.114 m'lik yüksekliğe sahip dağ dinler tarihi ve özellikle İslâm dini açısından önemlidir.Peki, Cudi dağ hangi bölgede? Cudi Dağında petrol çıkıyor mu? Cudi nedir, ne demektir? Cudi dağı hangi ilimizde? Detaylar haberimizde...

Alanın Tanımı: Cudi Dağı, Şırnak il merkezi, Silopi ve Cizre arasında yer alır. Yan yana sivri tepelerden oluşan bir dağ sırasıdır. Bunlardan en yüksekleri alanın ortasında yer alan Helanipir (2114 metre) ve güneybatısındaki Deryizihi (2102 metre) tepeleridir.

Cudi Dağı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Şırnak ili ve Silopi ilçe merkezleri arasında yer alan 2.114 m'lik yüksekliğe sahip dağ dinler tarihi ve özellikle İslâm dini açısından önemlidir.

Nuh'un Kur'an-ı Kerim'de 43 yerde isminin geçtiğini belirtti. Baz, "Nuh'un Gemisi yüzde 99 Cudi Dağı'nda. Hud Suresinin 44. ayetinde, 'Hz. Nuh'un Gemisi Cudi Dağı'nın üzerine konmuştur' deniliyor.

Okunuşu: "Rabbiğfirlî veli-vâlideyye ve limen dehale beytiye mü'minen ve lil-mü'minîne vel-mü'minâti ve lâ tezidiz-zâlimîne illâ tebârâ." Nuh (a.s.), İslâm düşmanlarına karşı Allah'ın yardım etmesini; kendisinin, anne babasının ve bütün müminlerin bağışlanmasını istemekte, zalimlere de beddua etmektedir.

Nuh'un Gemisi, Ağrı Dağı'nın güney karşısındaki Telçeker ile Üzengili köyleri arasında doğal bir anıttır. Aslında bu anıt, gemi biçiminde bir şekil, iz (siluet) dir. Kalıntı, Türkiye - İran Transit Yoluna 3,5 km. mesafededir. Nuh Tufanı sonucunda karaya oturan geminin burada kaldığı öne sürülmektedir.

Türk Dil Kurumu'na göre Cudi isminin anlamı şöyle; Cömert, eli açık anlamlarına gelmektedir.

Kuzey Irak'tan veya Suriye tarafından gelindiği zaman ilk karşısına çıkan dağ yine Cudi'dir ve bu çok önemlidir. Ağrı Dağının volkanik bir dağ olmasından dolayı yaşama müsait değildir. Ne jeolojik, nede coğrafi olarak müsait değildir.

Türkiye'nin, 2021 yılı ekim ayı sonu itibariyle 19.8 milyon varil ham petrol üretimi gerçekleştirdiği belirtiliyor. Batman, Diyarbakır ve Adıyaman'ın ardından Cudi kuyusunda da günlük "kaliteli petrol" üretimi yapılıyor.

Haberler.com / Alp Eren Kahraman - Gündem

Cudi Dağı Gündem Yaşam Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title