Haberi Paylaş

Çorum, Amasya, Tokat Kurban Bayram namazı saat kaçta 2022? Çorum, Amasya, Tokat bayram namazı saati!

Çorum, Amasya, Tokat Kurban Bayram namazı saat kaçta 2022? Çorum, Amasya, Tokat bayram namazı saati!

Gündem Haberleri

Kurban Bayramı'nın 1. gününe çok az bir zaman kaldı. Bayramın ilk gününde bayram namazı kılınacak. Bayram namazı saatleri illere göre değişkenlik göstermektedir. Peki, Çorum, Amasya, Tokat illerinde kurban bayramı namazı saat kaçta kılınacaktır? Çorum, Amasya, Tokat il ve ilçelerinde bayram namazı saat kaçta, hangi gün kılınacak 2022? İşte detaylar...

Türkiye, 9 Temmuz Cumartesi'den itibaren 4 gün boyunca Kurban Bayramı coşkusunu yaşayacak. Bayram namazı Ankara'da 06.03, İstanbul'da 06.15, İzmir'de 06.29'da kılınacak. Peki, Çorum, Amasya, Tokat Kurban Bayram namazı saat kaçta 2022? Çorum, Amasya, Tokatbayram namazı saati! Çorum'da bayram namazı saat kaçta? Amasya'da bayram namazı saat kaçta? Tokat'ta bayram namazı saat kaçta?

2022 Kurban Bayramı tarihleri şu şekildedir:

  • Kurban Bayramı Arifesi : 8 Temmuz 2022 Cuma
  • Kurban Bayramı 1. Gün : 9 Temmuz 2022 Cumartesi
  • Kurban Bayramı 2.Gün : 10 Temmuz 2022 Pazar
  • Kurban Bayramı 3.Gün : 11 Temmuz 2022 Pazartesi
  • Kurban Bayramı 4. Gün : 12 Temmuz 2022 Salı

Diyanet'in resmi takvimine göre Çorum ilimizde kurban bayramı namazı 9 Temmuz Cumartesi sabah saat 05:53 'de kılınacaktır.

  • Çorum kurban bayramı namaz saati : 05:53

Diyanet'in resmi takvimine göre Amasya ilimizde kurban bayramı namazı 9 Temmuz Cumartesi sabah saat 05:49 'da kılınacaktır.

  • Amasya kurban bayramı namaz saati : 05:49

Diyanet'in resmi takvimine göre Tokat ilimizde kurban bayramı namazı 9 Temmuz Cumartesi sabah saat 05:47 'de kılınacaktır.

  • Tokat kurban bayramı namaz saati : 05:47

Bayram namazı yılda iki defa kılındığı için kılınışı unutulabilen bir namazdır. Bu nedenle camilerde din görevlileri namaz öncesi bayram namazının nasıl kılınacağını hatırlatır. Bayram namazı bayramın birinci günü sabah namazının ardından güneş doğduktan sonra kılınır.

Bayram namazı öncesi hatırlatmaların ardından müezzin kayyım nidada bulunarak namaz kılmak için camiye gelenleri nasıl niyet edecekleri konusunda yönlendirir.

Niyet edilirken hangi bayram namazı kılınacaksa o zikredilir. Örnek olarak "Niyet ettim Allah'ım senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama" veya aynı şekilde "Niyet ettim Allah'ım senin rızan için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama" şeklinde niyet edilir.

Bundan sonra imamla birlikte hareket edilerek:

1. Rekat

Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır,

Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce "Sübhaneke duası"nı okur, sonra fasılalar halinde;

Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.

İmam; gizlice "Euzü besmele" çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

2. Rekat

İmam; gizlice "Besmele" çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.

Rüku ve secdenin ardından oturulur, "Tahiyyat, Salli-Barik duaları" okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

Dini Gündem Yaşam Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title