Haber : Çocuklarda Apandisit - Haberler

Haberi Paylaş

Çocuklarda Apandisit

ilandırÇocuklarda Apandisit

Apandisitin, kalın bağırsağın başlangıç kısmında bulunan kör bağırsak (apandiks) adı verilen bölümün çeşitli etkenlerle iltihaplanması sonucu oluştuğunu belirten Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Fatih Andıran, karın ağrılarının ciddiye alınması gerektiğini; doğru tanı ve tedavisi yapılmayan apandisit durumunda ilerleyen yaygın iltihap, apandisit patlaması ve kan zehirlenmesi riski ile karşı karşıya kalınabileceğinin altını çizdi.

Apandisit nedir? Doğru tanıda nelere dikkat edilmelidir?

İnce ve kalın bağırsağın birleştiği noktanın hemen altında bulunan kör bağırsağın/ apandiksin iltihaplanması olarak tanımlanan apandisit, doğru tanı ve tedavi altına alınmadığında hayati tehlikeye bile neden olabilmektedir. Apandiks karnın sağ altında kalın bağırsağa yakın kısımda bulunur. Apandisit belirtileri arasında, önce göbek çevresi karın ağrısı, iştahsızlık, mide bulantısı, mide içeriği şeklinde ve sonra safralı kusmalar, ardından karın sağ alt kesimine doğru yer değiştiren lokalize ağrı ve giderek yükselen ateş bulunur. Bu şikayetlerden biri ya da birkaçı görüldüğünde vakit kaybetmeden bir çocuk cerrahına başvurulmalıdır. Bir çeşit mikrobik iltihap olan apandisit çocuklarda sıklıkla 10-13 yaşları arasında daha çok izlenirken hemen her yaş grubunda görülebilir.

Apandisit, benzer belirtiler göstermesi sebebiyle gaz sancısı, ishal, üst solunum yolu, mide-barsak sistemi veya idrar yolu enfeksiyonları karıştırılabilir ve yanıltıcı tanılar konulup ve yanlış tedaviler, antibiyotikler başlanabilir. Bu durumda da apandisitli hastada, doğru tanı ve tedavi daha karmaşık ve komplikasyonlu bir duruma dönüşebilir. Bu nedenle karın ağrısı olan, apandisitten şüphe edilen çocuklara ezbere ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar veya antibiyotikler verilmemelidir. Aksi takdirde bu çok önemli uyarıya dikkat edilmezse bu ezbere yaklaşım apandisite geç tanı konulmasına, apandisitin patlayıp iltihabın yayılmasına davetiye çıkartır.

Çocuklarda apandisitin tanısında temel yaklaşım bu konuda tecrübeli bir çocuk cerrahının eliyle yapacağı (palpasyon) fiziksel muayenesidir. Bu tanıyı desteklemek veya diğer olasılıklardan ayırt etmek için bazı kan tetkikleri, idrar incelemesi ve ultrasonografiden yararlanılabilir. Yine şüpheli durumlarda ağrı kesici ve antibiyotik verilmeden tekrarlayan kontrol ve muayeneler en doğru yaklaşım olacaktır.

Apandisit nasıl tedavi edilir ?

Tedavi, acil cerrahi bir girişimle iltihaplı apandiksin çıkarılması (apendektomi) ameliyatıdır. Apandisitin evresi ve derecesine göre antibiyotik tedavisi de eklenebilir. İltihaplı apandiks alınmayıp sadece antibiyotik tedavisi verilen durumlarda apandisitin tekrar etme riski mevcuttur. Apendektomi ameliyatı, kapalı (laparoskopik) veya açık yapılabilir. Her iki ameliyat şekli de güvenli ve kabul edilmiş metodlardır. Çocuklara uygun ekipman ve tecrübeli ellerde kapalı (laparoskopik) apendektomi öncelikle tercih edilmektedir. Böylece çocuklar, ameliyat sonrası daha az ağrı ve erken gündelik yaşantılarına devam edebilmektedirler.

Advertorial Haberler Haberler

Son Dakika Haberleri

title