Çanakkale Savaşı Tarihi! Çanakkale Savaşı kısaca - Çanakkale Savaşı'nın sonuçları, nedenleri ve önemi - Haberler
Haberi Paylaş

Çanakkale Savaşı Tarihi! Çanakkale Savaşı kısaca - Çanakkale Savaşı'nın sonuçları, nedenleri ve önemi

Haberler.com - Gündem
 - Güncelleme:
Çanakkale Savaşı Tarihi! Çanakkale Savaşı kısaca - Çanakkale Savaşı'nın sonuçları, nedenleri ve önemi

Çanakkale savaşı, 1914-1916 yıllarında yapılan Türk tarihi ve dünya tarihi açısından son derece önemli olup tarihin en kanlı sayfalarından biridir. Çanakkale Savaşı Tarihi! Çanakkale Savaşı ne zaman başladı, ne zaman bitti? Çanakkale Savaşı ne zaman oldu? Cepheleri, haritası, önemi, özet ve kitapları ile ilgili detaylar...

Çanakkale Savaşı tarihi açısından en önemli savaşlardandır. Batılı itilaf devletine karşı yapılan bu savaş Türk milletinin en güzel başarılarından birisidir. Çanakkale Savaşı ile ilgili tam bilgisi olmayan insanlar bu konu hakkında çeşitli araştırmalar yaparlar. Çanakkale Savaşı Tarihi! Çanakkale Savaşı ne zaman başladı, ne zaman bitti? Çanakkale Savaşı ne zaman oldu? İşte Çanakkale Savaşı ile İlgili Bilgiler...

ÇANAKKALE SAVAŞI TARİHİ

Çanakkale Savaşı veya Çanakkale Muharebeleri, I. Dünya Savaşı sırasında 1915–1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir.

İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya ile güvenli bir erzak tedarik ve askeri ikmal yolu açmak, başkent İstanbul'u zapt etmek suretiyle Almanya'nın müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletleri'ni zayıflatma amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı'nı seçmişlerdir. Ancak saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Kara ve deniz savaşı sonucunda iki taraf da çok ağır kayıplar vermiştir.

Osmanlı İmparatorluğu, Almanya'nın Rusya'ya savaş ilan ettiği 1 Ağustos 1914'ün hemen ertesi günü, Almanya ile bir ittifak antlaşması imzalamıştır. Bu antlaşma, imparatorluğun kesin olarak Almanya'nın ana gücünü oluşturduğu İttifak Devletleri safında fiilen savaşa gireceği anlamına gelmektedir. Enver Paşa, fiilen savaşa girmeyi, seferberliğin tamamlanmamış olması ve Çanakkale Boğazı savunmasının tamamlanmaması gibi gerekçelerle ertelemeye çalışmıştır. Ancak Almanya, bir an önce savaşa fiilen girilmesi için baskılarını sürdürmüştür. Bu baskılar, Akdeniz'de Britanya donanması önünden çekilen Goeben ve Breslau savaş gemilerinin İstanbul'a gelmesiyle bir oldubittiye getirilmişti. Daha sonra Osmanlı Donanması'na bağlı bir grup gemiyle Karadeniz'e açılan bu gemiler 27 Ekim 1914 tarihinde Rus limanlarını bombalayınca Rusya, Osmanlı İmparatorluğu'na savaş ilan etmiştir.

Çanakkale Savaşı Tarihi! Çanakkale Savaşı kısaca - Çanakkale Savaşı'nın sonuçları, nedenleri ve önemi

Birleşik Krallık Savaş Konseyi sekreteri Albay Hankey Winston Churchill'in de desteğiyle, 1914 yılı Eylül ayında Çanakkale Boğazı'nın donanmayla geçilerek İstanbul'un işgalini öngören bir planı savaş konseyine sunmuştur. Plan, çeşitli evrelerden geçerek uygulamaya kondu ve Birleşik Krallık ve Fransa gemilerinden oluşan bir donanmanın Boğaz'a geniş çaplı saldırıları 1915 Şubat ayında başlatıldı. Özellikle 19 Şubat 1915 ve 25 Şubat 1915 bombardımanları sonucu Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Çobanlı giriş tabyalarının geri hatta çekilmesi emrini uygulatmıştır. En güçlü saldırı ise 18 Mart 1915 günü uygulamaya konuldu. Ancak Birleşik Donanma ağır kayıplara uğradı ve deniz harekâtından vazgeçmek zorunda kalındı.

Çanakkale Savaşı Tarihi! Çanakkale Savaşı kısaca - Çanakkale Savaşı'nın sonuçları, nedenleri ve önemi

Çanakkale Cephesi: 1915-1916

I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'nin İtilaf Devletlerine karşı savaştığı savunma cephelerinden en önemlisidir.

İtilaflar tarafından açılmıştır ve plan İngiliz sömürge bakanı W. Churchill'e aittir.

Çanakkale Savaşı'nın Nedenleri:

 • Boğazlar ve İstanbul'u alarak Osmanlı'ya son vermek...
 • Bulgaristan gibi savaşa henüz girmemiş Balkan devletlerini savaşa çekmek, ve böylece Almanya-Osmanlı kara bağlantısını kesmek...
 • Almanya'yı arkadan çevirmek ve savaşı kısa sürede bitirmek...
 • Savaşın ekonomik yükünü taşıyamayan Rusya'ya yardım götürmek. tarihderyasi
 • Akdeniz ve Mısır'da İngiliz hakimiyetini güçlendirmek
 • Cephe; deniz ve kara savaşları olmak üzere iki aşamadan oluşur ve bir yıla yakın sürmüştür.
 • Deniz savaşı 19 Şubat 1915 te başlamış,
 • 18 Mart 1915 te Türk tarafının başarılı savunması ve zaferiyle sonuçlanmıştır.
 • Deniz savaşlarında İtilaf amiralleri;
 • Amiral Carden ve Amiral de Robeck...
 • Osmanlı da cephenin genel komutanı Alman general Liman Won Sanders'tir.
 • Osmanlı adına genel sorumlu komutan ise Cevat paşadır. Ayrıca Esat ve Mustafa Kemal gibi önemli subaylar da görev alacaklardır...
 • Osmanlı adına Deniz savaşlarında; NUSRET Mayın gemisi ve gemi kaptanı Tophaneli Hakkı Bey, ayrıca Seyit onbaşı kahramanlıklarıyla destan yazmışlardır. Mükremin Karaca
 • Kara savaşları ise 25 Nisan 1915 te İtilaf donanmasının Gelibolu yarımadasına çıkarma yapmasıyla başlayacak ve 9 Ocak 1916 da İtlafların çekilmesine kadar devam edecektir
 • İtilafların kara savaşlarında komutanı; İngiliz General Sir Ian Hamilton'du.

Kara Savaşları'nın yaşandığı önemli yerler:

~ Conkbayırı
~ Anafartalar
~ Kireçtepe
~ Seddülbahir
~ Kilitbahir
~ Gelibolu

Çanakkale Savaşı'nın Sonuçları

 • Osmanlı Devleti, tarihinde en fazla maddî ve manevî kaybı 1. Dünya Savaşı sırasında yaşadı. Bu savaş sırasında en fazla şehit Çanakkale'de verildi.
 • Osmanlı tarihinde bir savaşta ilk defa bu kadar fazla talebe ve yetişmiş insan gücü kaybı yaşandı.
 • Çanakkale Savaşı, Osmanlı tarihinde başkent değişikliğini gündeme getiren tek muharebe olması ile de dikkat çekici.
 • Çanakkale Deniz Zaferi, Osmanlı tarihinde Preveze'den sonra kazanılan ikinci büyük deniz zaferi olma özelliği taşır. Ayrıca, denizaltılara karşı savaşılan ilk büyük harptir.
 • Çanakkale, 1. Dünya Savaşı'nın uzamasına neden olan bir mücadeledir.
 • Dünya tarihinde dar bir alanda çok büyük orduların savaşmasına sahne olan muharebedir.
 • Çanakkale Savaşları ile Rusya'ya yardım gönderilemediği için Çarlık Rusya'sı yıkıldı, yerine Bolşevik Rusya kuruldu. Çanakkale, savaşa bizzat katılmayan bir devletin yıkılmasına sebep oldu.
 • Çanakkale, Osmanlı ordusu içinde en fazla yabancı askerin yer aldığı bir mücadeledir. Yaklaşık 500 kadar Alman subay ve asker yer alırken, İslam coğrafyasının çeşitli bölgelerinden gelen başka milletlerden Müslümanlar da destek verdi.
 • Osmanlı tarihinde ilk defa bir savaş devam ederken edebiyatçılari şairler cepheye götürülerek oradaki hissiyatı kamuoyuna yansıtmaları istendi.
 • İlk kez bir savaş esnasında mecmua yayınlanarak halkın maneviyatı yükseltilmeye çalışıldı.
 • 7-8 Kasım 1917'deki Bolşevik Devrimi ile Rusya savaştan çekilince, Osmanlı, Rus işgalindeki topraklarını kurtardı.
 • Dünya deniz ticaretinin yarısını elinde tutan ve zenginliğini de bu üstünlüğü ile sağlayan İngiltere, denizlerdeki hakimiyetini Amerikan ve Japon ticaret filolarına kaptırdı.
 • Çanakkale, verilen büyük kayıplar sebebiyle Türk tarihinin en hazin zaferi olma özelliğini taşır.
Haberler.com - Gündem

Çanakkale Osmanlı Savaş Türk Gündem - Longtail Gündem Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title