Haberi Paylaş
Büyük Şili depremi kaç saniye sürdü, kaç kişi öldü?

Büyük Şili depremi kaç saniye sürdü, kaç kişi öldü?

Gündem Haberleri

Türkiye'de son yaşanan deprem faciasının ardından vatandaşlar dünyanın en büyük depremi olarak bilinen Büyük Şili depremi kaç saniye sürdü, kaç kişi öldü? merak ettiler.

Büyük Şili depremi kaç saniye sürdü? Türkiye'de son yaşanan deprem faciasının ardından vatandaşlar dünyanın en büyük depremi olarak bilinen Büyük Şili depremi kaç saniye sürdü, kaç kişi öldü? merak ettiler. İşte detaylar...

BÜYÜK ŞİLİ DEPREMİ NE KADAR SÜRDÜ?

Büyük Şili Depremi ya da 1960 Valdivia depremi, 22 Mayıs 1960 tarihinde tüm zamanların richter skalasıyla ölçülmüş en büyük depremidir. UTC saat 19:11 de deprem moment magnitüd ölçeği ile 9,5 büyüklüğüne ulaşmış ve Şili'yi vurmuştur.

Depremin merkez üssü başkent Santiago, Şili'nin yaklaşık 700 km güneyindeki Valdivia şehridir. Deprem Büyük Okyanus'ta yayılan tsunamiye sebebiyet vermiştir. Tsunami, 10.000 kilometre mesafedeki Hilo, Hawaii ve Güney Afrika'nın sahil bölgelerini tahrip etmiştir. Deprem kurbanlarının sayısının 3.000 kişi civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Bu depremin dalgaları yeraltından da yayıldığı için jeofizikçiler için büyük bir anlamı vardır. Bu dalgaların oluşumu ve süresinin ölçülmesi ile yeraltı hakkında birçok bilgiye ulaşılabilmiştir. Bu depremde bir çan gibi vuran yerin titreşimi, bir hafta ölçülebilir düzeyde sürmüştür.

Haberler.com / Onur Bayram - Gündem

Deprem 3. Sayfa Gündem Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title