Haberi Paylaş

Baki Kuru kimdir? Baki Kuru mesleği neydi? Baki Kuru hayatı ve biyografisi!

Gündem Haberleri

Baki Kuru kimdir? Baki Kuru mesleği neydi? Baki Kuru hayatı ve biyografisi!

Son zamanlarda birçok kişi tarafından merak eden isimler arasında yer alan Baki Kuru kimdir? Sorusu merak ediliyor. Konuya ilişkin merak edilen bir diğer soru ise Baki Kuru mesleği neydi? Sorusu oluyor. Peki, Baki Kuru kimdir? Baki Kuru mesleği neydi? Baki Kuru hayatı ve biyografisi!

Türk hukuk profesörü olan Baki Kuru'nun hayatı hakkında birçok detay merak konusu oldu. Vatandaşlar arama motorları üzerine Baki Kuru mesleği neydi? Sorusunu ve Baki Kuru hayatı ve biyografisini araştırıyor. Bu haberimizde merak eden vatandaşlar için Baki Kuru kimdir? Sorusunu yanıtladık. Peki, Baki Kuru kimdir? Baki Kuru mesleği neydi? Baki Kuru hayatı ve biyografisi!

BAKİ KURU KİMDİR?

Profesör Doktor Baki Kuru, 1928 yılında Bolu (şimdi: Düzce) ili Akçakoca ilçesinde doğdu. 1940 yılında Akçakoca Merkez İlkokulunu, 1943 yılında Kastamonu Lisesinin ortaokul kısmını, 1946 yılında Bolu Orman Okulunu bitirdi. 1946-1950 yılları arasında Orman Genel Müdürlüğü taşra teşkilatında orman bölge şefi olarak görev yaptı. 1950 - 1951 yıllarında, Diyarbakır ve Yozgat Liselerinde, okul dışından lise bitirme ve olgunluk sınavlarını verdi. 1951 - 1955 yıllarında Toprak ve İskan Genel Müdürlüğü teşkilatında harita teknik memuru olarak görev yaptı ve aynı zamanda Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine devam etti. 1955 yılında Ankara Hukuk Fakültesini birincilikle bitirdi.

Alman hükûmetinin vermiş olduğu burs ile 1958 yılında, Almanya'nın Münster Üniversitesinde "Hukuk Doktoru" unvanını aldı. Aynı yıl Ankara Hukuk Fakültesine hukuk tarihi asistanı olarak girdi. 1960 yılında Nizasız Kaza konusundaki tezi ile doçent, 1966 yılında profesör oldu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğretim üyeliği yaptığı dönemdeki asistanları Ejder Yılmaz, Ramazan Arslan ve Haluk Konuralp idi. 1983 yılında kendi isteği ile emekliye ayrıldı ve İstanbul'a yerleşti. Bu tarihten beri, bilimsel çalışmalar yapmakta ve kitaplarını yenilemektedir. Prof. Dr. Baki Kuru, Kasım 2008'de, Münster Üniversitesi tarafından "Altın Doktora" ödülüne layık görülmüştür. 1 Aralık 2022 tarihinde vefat etmiştir.

Baki Kuru Gündem Magazin Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title