Haberler

Bağlantısızlar Hareketi Kadınların Güçlendirilmesi ve Haklarının Genişletilmesi Konferansı Düzenlendi

Son Güncelleme:
Abone Ol

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen uluslararası konferansa Bağlantısızlar Hareketi üyesi ülkelerin üst düzey yöneticileri katıldı. Konferansta kadınların güçlendirilmesi ve haklarının genişletilmesi konusu ele alındı.

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de "Bağlantısızlar Hareketi Kadınların Güçlendirilmesi ve Haklarının Genişletilmesi" konulu uluslararası konferans düzenlendi.

Azerbaycan Aile, Kadın ve Çocuk İşleri Devlet Komitesi Başkanı Bahar Muradova'nın ev sahipliğindeki konferansa Bağlantısızlar Hareketi üyesi ülkelerin üst düzey yöneticileri katıldı. Konferansta konuk kısmında Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Leman Yenigün de yer aldı.

Muradova, konferansta Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımcılara mesajını okudu.

Aliyev mesajında Azerbaycan'ın Bağlantısızlar Hareketi dönem başkanlığında hayata geçirilen faaliyetlerden bahsederek Kovid-19 salgınında "aşı milliyetçiliği"ne karşı atılan adımları, bazı ülkelere yapılan yardımları anlattı.

Azerbaycan'ın dönem başkanlığında sömürgecilik karşıtı girişimlere önem verdiklerini belirten Aliyev, "Özellikle Fransa'nın küresel düzeyde yürüttüğü yeni sömürgecilik politikasını ifşa ettik ve bu utanç verici uygulamaya son verilmesi çağrısında bulunduk." ifadesini kullandı.

Aliyev, sömürgeciliğin kadın hakları üzerinde de olumsuz etki bıraktığına dikkati çekti.

"Kadınların hayatın her alanında katma değer oluşturmasını teşvik etmeye devam edeceğiz"

???????Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Yenigün, konferansta yaptığı konuşmada, ülkelerin uzun vadede kalkınma vizyonunu yakalaması, sürdürülebilirliğini sağlaması, vatandaşların refah düzeyinin artırılması için kadın ve erkeklerin kalkınma hamlesinin her sürecinde dayanışma içerisinde yer alması gerektiğini söyledi.

Yenigün, kadınların ekonomik ve sosyal yaşama katılımlarının güçlendirilmesi için Türkiye'de yapılan çalışmaları anlatarak, "Hem özel hem kamu sektöründe kadınların karar alma mekanizmalarına etkin katılımları için yaptığımız çalışmalar sonucunda iş dünyası, siyaset, bürokrasi, akademi, hukuk ve askeri gibi alanlarda karar alma mekanizmalarında yer alan kadınların sayısı gün geçtikçe artıyor." dedi.

Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında etkin ve kalıcı tedbirlerin alınmasına dair çalışmalara kararlılıkla devam ettiklerini vurgulayan Yenigün, "Kadınların bilgi, yetenek ve tecrübelerinden faydalanmayan ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınma yarışında geride kalacağı gerçeğinden hareketle, sosyal ve ekonomik büyüme ile sürdürülebilir kalkınma hedeflerimize ulaşmak için kadınların hayatın her alanında katma değer oluşturmasını teşvik etmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Yenigün, "Türkiye Yüzyılı" programına ilişkin şunları kaydetti:

"Bu program, Türkiye'nin çağa yön veren bir ülke olmaya başladığının işareti ve sembolüdür. Bu dönemde başarıya ulaşmanın ve vatandaşlarımızın refahını sağlamanın, nüfusun yüzde ellisini oluşturan kadınlar olmadan mümkün olmadığının bilincindeyiz. Kadın liderlerin küresel etkisini artırmak için toplumlarımızda eşitlik ve kapsayıcılık için daha fazla çaba göstermeliyiz. Kadınların liderlik pozisyonlarına erişimini kolaylaştırmak ve destekleyici politikaları teşvik etmek bu anlamda çok önemlidir. Kadınların toplumsal hayatın her alanında daha aktif, üretken ve güçlü şekilde yer almaları, adil bir şekilde hak, kaynak ve fırsatlardan yararlanmaları ve kadına yönelik ayrımcılık ve şiddetin önlenmesi için çalışmalarımıza kardeş ülke Azerbaycan'la güçlü işbirliklerinde kararlılıkla devam edeceğimize inanıyorum."

???????

???????

Kaynak: AA / Kadın

Azerbaycan Türkiye Aile Bakü Uluslararası İlişkiler Kadın Haberler

Bakmadan Geçme

Ümit Özdağ hakkında neden soruşturma başlatıldı? Porshce CEO'su Nazif Mehmet Yazıcı kimdir? 2 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Amardeep Anand kimdir? MasterChef Şef Amardeep Anand kaç yaşında, nereli, mesleği ne? 2 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Ağustos 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 2 Ağustos Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 2 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 2 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 4 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 4 Aralık Pazartesi burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? 2 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Hatayspor - Antalyaspor maç özeti! (VİDEO) Hatayspor - Antalyaspor maçı özeti izle! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? MasterChef Tolga hasta mı, Tolga'nın hastalığı ne?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title