Haberi Paylaş

Aylık öğrenci akbili ne kadar 2022? Aylık akbil ne kadar oldu? Mavi Kart ücreti ne kadar? Tam akbil ne kadar?

Aylık öğrenci akbili ne kadar 2022? Aylık akbil ne kadar oldu? Mavi Kart ücreti ne kadar? Tam akbil ne kadar?

Gündem Haberleri

İstanbul'da toplu ulaşıma yüzde 36, servis ücretlerine ise yüzde 27 zam geldi. Bunun ardından öğrenciler aylık akbile zam geldi mi kaç TL oldu merak etti. Peki, Akbile zam geldi mi? Aylık öğrenci akbil ve abonman akbil fiyatları kaç TL oldu, zamlandı mı?

İstanbul'da toplu taşıma araçlarına zam yapıldı. Bunun ardından vatandaşlar hangi ulaşım araçlarına zam geldi, yüzde kaç zam yapıldı merak etti. Peki, İETT zam mı geldi? İstanbul toplu ulaşıma zam mı geldi? İBB Aylık akbile zam geldi mi? Aylık öğrenci akbil ve abonman akbil fiyatları kaç TL oldu, zamlandı mı? Güncel abonman ve öğrenci akbil fiyatları! 2022 güncel İETT otobüs, metrobüs, taksi, minibüs fiyatları ne kadar oldu, kaç TL? İşte güncel zam oranları:

UKAME'de alınan son zam kararıyla İstanbul'da öğrenci aylık akbil ücreti 57 TL'den 77.52 TL'ye çıktı. Aylık akbil kullanmayıp tek basımı tercih eden öğrenciler de yeni dönemde 1.95 TL yerine 2.65 TL harcayacak.

İstanbul kart veya tam kart olarak bilinen tam akbil ücreti son zamla beraber tek seferlik kullanım 4.03 liradan 5.47 liraya çıktı.

Aylık abonelik sistemi ile kullanılabilen mavi kart ücreti 317 TL civarından 431 lira 12 kuruşa çıktı. Yani mavi kart ücretine tek seferde 114 lira zam yapıldı.

UKOME'de taksiciler adına söz alan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu "Kısa mesafe (indi bindi) ücretlerine yüzde 100, km başına ise yüzde 60 zam talep ediyoruz" dedi.

Aksoy ayrıca, minibüsçü esnafı için öğrenci indi bindisiyle normal indi bindinin eşitlenmesini talep ettiklerini belirtti.

Minibüsçüler adına söz alan bir temsilci ise, maliyetlerin kendilerini teker dönderemeyecek hale getirdiğini belirterek, "En az yüzde 50 zam" istiyoruz dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel ise İBB'nin elektronik bilete yapılmak istenen yüzde 36 zam teklifini, temmuzda da zam yapıldığını gerekçe göstererek, bakanlık olarak fazla bulduklarını belirtti. Yücel, taksicilerin yüzde 60 teklifinin ise makul olduğunu ifade etti.

TURYOL Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Can, UKOME'deki bakanlık temsilcisinin zam teklifini fazla bulmasına tepki gösterdi. Can, Temmuz ayında yapılan zammın önceki yılın gecikmiş zammı olduğunu belirterek, "Bütün bu hayat pahalılığını, enflasyonu, işletme giderlerini siz ortaya çıkarıyorsunuz. Bunların altından kalkabilmek için bir de sizi ikna etmemiz gerekiyor. Sene başından bu yana denizde akaryakıta %260 zam geldi. Ben gemileri bağladım, böyle devam ederse hepsini durdurmak zorunda kalacağım, personel azaltacağım. Sebebi kim?" dedi.

İBB Gündem Yaşam Haberler

title