Haberler

Dünya, Ay ve Güneş aynı sıraya gelecek! 'Ateş Çemberi' Güneş Tutulması için geri sayım

Abone Ol

'Ateş Çemberi' olarak da bilinen halkalı güneş tutulması geliyor. İzleyenlere görsel şölen yaşatacak bu doğa olayının zirve noktası Nikaragua ve Kosta Rika kıyılarında olacak. Tutulma Ay, Dünya ve Güneş'in yörüngeleri üzerinde aynı hizaya gelmesiyle oluşacak. Halkalı güneş tutulmasında Ay, Güneş ile Dünya arasına giriyor. Dünya güneş ışınlarından geçici olarak yoksun kalıyor ve bu süre 5 dakika 17 saniye olacak.

Gök bilimcilerin 'Ateş Çemberi' olarak adlandırdığı halkalı güneş tutulması için geri sayım başladı. Güneşin etrafında ateş çemberi oluşturan halkalı güneş tutulması 14 Ekim'de meydana gelecek. Halkalı güneş tutulması sırasında Ay , Güneş'ten biraz daha küçük görünecek. Dolayısıyla güneş tamamen kapanmamış olacak. Kuzey Amerikalı gök bilimciler bu olaya 'Ateş Çemberi' adını vermişti.

21 Ağustos 2017'deki tam güneş tutulması gibi gökyüzünü karartmayacak bu tutulma sabah vakti izleniyor. Ayın yaklaşık yüzde 90'ını kapattığı güneş, gökyüzünde kızıl hilal şeklinde ilginç görüntüler oluşturuyor.

Halkalı güneş tutulması, Ay yeni ay evresinde, yani hilal şeklindeyken ortaya çıkabiliyor. Ay'ın eliptik yörüngede Dünya'dan daha uzakta ve gökyüzünde normale göre daha küçük görünmesi gerekiyor.

Ay'ın Güneş ile Dünya arasına girmesiyle, gölgenin düştüğü yerler, Güneş ışınlarından geçici olarak yoksun kalıyor ve kararma meydana geliyor. Uzmanlar çıplak gözle izlememeyi tavsiye ediyor.

14 EKİM HALKALI GÜNEŞ TUTULMASI NEREDEN GÖZÜKECEK?

Kuzey Amerika ve Orta Amerika'nın tamamı ile Güney Amerika'nın büyük bir kısmı güneş tutulmasını yaşayacak. Bu bölgenin tamamı için değişen kararma oranlarına sahip kısmi bir güneş tutulması olacak.

Oregon'dan kuzey Kaliforniya'ya, kuzeydoğu Nevada'ya, Utah'ın merkezine, kuzeydoğu Arizona'ya, güneybatı Colorado'ya, New Mexico'nun merkezine ve güney Teksas'a kadar uzanacak. Daha sonra Meksika Körfezi üzerinden Meksika, Guatemala, Belize, Honduras, Nikaragua, Kosta Rika, Panama, Kolombiya ve Brezilya üzerinden ilerleyecek.

HALKALI GÜNEŞ TUTULMASI TÜRKİYE'DEN İZLENEBİLECEK Mİ?

Tutulmanın zirve noktası 5 dakika 17 saniye süreyle Nikaragua ve Kosta Rika kıyılarında yaşanacak. Halkalı güneş tutulması Türkiye'den izlenemeyecek. Tutulmayı NASA'nın Youtube canlı yayınlarıyla ekranlara getirmesi bekleniyor.

Haberler.com / Tahsin Erkin Erk - Gündem

Güneş Tutulması NASA Gündem Dünya Haberler

Bakmadan Geçme

6 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 6 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 6 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 6 Aralık 2023 Çarşamba Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 6 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 6 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 6 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Uludağ Gazoz hangi ülkenin markası, kimin malı? 6 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? ZTK kura çekimi ne zaman? Ziraat Türkiye Kupası 5. tur eleme maçları kura çekimi ne zaman yapılacak? Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkarsa ne kadar kazanacak, ne kadar gelir elde edecek? Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi maçı ne zaman? Kopenhag Galatasaray maçı bu hafta mı haftaya mı ne zaman?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title